Нагли крадци ни обират докато вечеряме

Фирмените офиси все по-често стават обект на атака от апашите

04.04.2016 | 11:13 Редактор: Тодор Петров
Нагли крадци ни обират докато вечеряме

Около 20,30 ч вечерта столично семейство вечеря на горния етаж на къщата си в южните квартали на София. Съпрузите обсъждат изминалия работен ден и гледат телевизия. Не подозират, че отвън ги наблюдават крадци, които отдавна са набелязали жилището им. Бандитите преценяват най-удобното място, откъдето да влязат в къщата. Нахлузват маски на лицата си и с ловки умения отключват вратата. За секунди плячкосват злато и пари и се изнасят. Семейството дори не разбира, че е обрано. 

"Подобни случаи са хит от началото на годината в София. За да се стигне до такава кражба обаче, бандитите започват с подготовката много по-рано. Избират кого да оберат след предварително наблюдение и следене. Гледат внимателно кога влизат и излизат хората и преценяват дали да атакуват, докато са вкъщи. По луксозната дограма, скъпите врати и коли се ориентират за приблизителната плячка, която ги очаква", разказва пред "24 часа" криминалист от сектор "Кражби" в СДВР.

Някои от крадците са такива майстори, че успяват да се покатерят до горния етаж на къща и да отворят дограмата, докато хората са на долния. При други кражби се разчита вратата на жилището да е отворена. Тогава бандитът взема каквото види и изчезва за секунди. При два от регистрираните случаи крадците дори се засичат с обитателите на дома. Те се стреснали при вида на маскираните и не могли да реагират, а апашите се измъкнали с пари и накити.

Други наглеци дебнат, когато обитателите на дома ги няма, и чупят стъклопакета на дограмата, без да се притесняват от издадения звук. Още по-дръзки обири се наблюдават в офиси на мобилни оператори.

От началото на годината криминалистите са регистрирали 4 случая, при които бандити чупят прозорците на магазините. Алармата се включва и охранителната фирма идва за 2-3 минути, но апашите вече са се изнесли със задигнатите мобилни телефони. 

"Явно имат канал и ги пласират в чужбина, защото апаратите ги няма в България", казват криминалистите. 

Любими места за удар са фирмените офиси. Обикновено за една кражба се събират между 3-ма и 5-ма души. Членовете на банди преливат от една в друга - събират се за конкретния удар и се сдружават с за следващия. Понякога апашите дори наемат ключар, чиято задача е само да отвори вратата. Ползват обикновени ръкавици и не оставят никакви отпечатъци.

Инструментите се пилят, за да се справят с различни видове брави. Оборудването излиза между 5 и 10 хил. лв.

Как да се предпазим?

Няма универсален начин човек да се предпази от крадци. Експерти обаче препоръчват, преди да излезем вечер от дома си или да отидем на почивка например, да включим таймер, който пуска и гаси осветлението.

Подобни джаджи се продават в доста магазини и струват от 10 до 50 лв. Преди да замине на почивка, човек може да ги настрои да се включват всеки ден в определен час, както и да зададе час на изключване. Така бандитите се заблуждават, че собствениците на дома са си вкъщи. Бедата обаче е, че крадците са толкова ловки и дръзки, че понякога и това не ги спира.

Друга разновидност на тези контакти са уредите с дистанционно. Преди да заминете на почивка, давате едно на съседа ви и с натискането на копчето той може да включи и изключи осветлението и телевизора в дома ви от неговия апартамент. Цената отново е от 10 до 50 лв. 

Ако обаче човек реши да пести и остави лампите и телевизора включени, докато го няма, крадците ще забележат, че те работят и през деня и ще разберат, че жилището е празно. Най-обикновено резе пък може да предпази от разбиване на вратата. Дори крадецът да я отвори, той не може да се справи с металното синджирче.