Преди края на ноември се очаква да са ясни новите членове на Висшия съдебен съвет от парламентарната квота. Първите 26 номинации вече бяха обявени. Обновяването на състава е ключово за избора на нов главен прокурор. +
Първите 26 номинации вече са обявени
Първите 26 номинации за членове от парламентарната квота са издигнати от неправителствения сектор.
"Предложения направени от представители на неправителствените организации. Предложения направени от съди, прокурори, университетски преподаватели, от университети", каза председателят на Комисията по правни въпроси Янка Тянкова.
Публично бе обявена номинацията на доскорошните правосъден и заместник-правосъден министър от последния служебен кабинет - Андрей Янкулов и Таня Радуловска. На ход сега са парламентарните формации. Те могат да припознаят номинираните от НПО сектора, както и да издигнат свои кандидати.
"Качественото съдържание на тези предложения, на тези номинации е много високо", каза Надежда Йорданова от "Демократична България".
"Групата на "Продължаваме промяната" ще номинираме, определено ще предложим хора от така номинираните от иницииращите организации, което, разбира се, не изключва и ние да предложим други кандидати", поясни Велислав Величков от "Продължаваме промяната".
За да стане част от новия състав на ВСС, всеки отделен кандидат, зад когото застава политическа сила, трябва да получи поне 160 гласа подкрепа в пленарната зала. Нито една парламентарна група не разполага самостоятелно с толкова.
Част от партиите не крият с кои формации биха и с кои не биха си партнирали.
"Няма да издигаме свои кандидати. Това обаче не означава автоматична подкрепа за други кандидати", категоричен бе Тома Биков от ГЕРБ.
"Предстоят сериозни разговори с ДБ и ПБ", допълни Величков.
"Нашето виждане е, че трябва да имаме общ подход с "Продължаваме промяната", подчерта Йорданова.
"Ако този ВСС бъде подменен с гласове от ГЕРБ и ДПС, ние няма да участваме", заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадиновл.
Изборът трябва да приключи до 20 ноември
Според предварителния график представителите на парламентарната квота трябва да бъдат избрани до 20 ноември, но датата е условна. Успоредно с това съдебните среди трябва да определят новите членове на ВСС от професионалната квота.
Обновяването на състава на ВСС е ключово за избора на нов главен прокурор. Мандатите на настоящите членове на кадровия орган изтекоха преди години.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
В Полша състраданието към украинците се превърна в презрение: Какви ще са последиците?
Шофьор намушка колоездач във врата след спор в Париж
Почина звездата от The Rocky Horror Picture Show Тим Къри
Заплахи и побой в продължение на дни за 80 евро: Двама младежи са задържани
Защо усещаме бебето по-силно вечер?
От ИСУЛ: През лятото също циркулират УНГ инфекции и хремата не бива да се подценява
Безплатни прегледи на гърдите в УМБАЛ „Лозенец“ на 1, 2 и 3 септември
Подготовка преди тръгване на училище и някои хомеопатични решения
SpaceX ще строи най-големия космодрум в света за 100 млрд. долара
Риза „невидимка“ заблуждава камерите с AI
Разходките в космоса за август вече са в историята: Какви са резултатите?
Слънчева плазма се насочва към Земята, очакват се магнитни бури на 28 август
Варна отбелязва рекорда на Чавдар Джуров, скочил с парашут от стратосферата
Промяна: ФК Девня приема Бенковски (Исперих) в неделя, а не в събота
1.3 млн. българи са пътували през второто тримесечие
Закритият басейн „Д-р Любен Лазаров“ възобновява работа на 28 август
Какво време ни очаква в четвъртък?
Експерти: Съветът по реимбурсиране на лекарства да бъде укрепен, а не закрит като самостоятелен орган
Топ 4 на икономиките в ЕС са платили 41 млрд. евро допълнително за енергия заради войната в Иран
САЩ са прекъснали китайска хакерска атака срещу правителствени агенции