Пожарът край Градец и Медвен не стихва втори ден, "Кугър" се включи в гасенето

Огнеборци, военни, горски служители и доброволци продължават битката с тлеещите огнища

21.08.2026 • 18:18 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger

Втори ден продължава борбата с пожара в района на сливенските села Градец и Медвен. Изгорели са над 2 хиляди декара сухи треви, храсти и широколистна гора, а в гасенето са се включили пожарникари, военнослужещи, горски служители и доброволци. Ситуацията е по-спокойна, но остават тлеещи огнища.

Пожарът е под контрол

Пожарникари, военнослужещи, горски служители и доброволци продължават съвместните си усилия за потушаването на пожара между сливенските села Градец и Медвен.

"Цялата територия е около 2000 декара. Можем да кажем, че пожарът е под контрол. В момента се обхожда от всички страни по периферията на пожара. Има в изгорялото дънери и отпадъци, впоследствие ще загасим и тях. Сега силите ни са насочени към това пожарът да не се разпространи извън сегашната си периферия", коментира военнослужещият от Сухопътни войски капитан Стилиян Славчев.

Снощи 4 екипа на пожарната са обхождали периферията на стихията и са гасили отделните огнища, а през деня военен хеликоптер "Кугър" ги облива с вода.

Военен хеликоптер се включи в гасенето

"Хеликоптерът в момента направи колкото е необходимо, пуска. И ще се прибере към Безмер да зареди. + Най-критично беше вчера следобед, около 15 ч., когато пожарът се разпространяваше неконтролирано. Особено в посока Медвен и посока Градец. Но успяхме да го спрем дотам, докъдето всъщност го заварихме", допълни капитан Славчев.

Работата на терен ще продължи до пълното потушаване на всички огнища.

Труднодостъпната местност затруднява работата

"Труднодостъпна е местността, както виждате. Няма проправени пътища, в момента работи един багер и се чака още един за направата на просеки, за да не навлезе на север към гората и Медвен", поясни военнослужещият.

По-рано днес пламна друг пожар в Градец, който е тръгнал от края на селото, където има импровизирано сметище. Огънят стигна на метри от къщите на хората, но след бърза реакция на огнеборците опасността е предотвратена.

Снимка: БГНЕС


  • Последни
  • Четени
България виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички