Сто и осем от общо 134 почивни бази, стопанисвани от "Ученически отдих и спорт" ЕАД, не функционират. Това са 80,6% от всички бази, показва одит на Сметната палата за периода 2023-2024 г.
Според одиторите лошото състояние на базите и тежкото финансово положение поставят под риск бъдещето на дружеството и способността му да изпълнява социалната си функция - да осигурява детски и ученически отдих на преференциални цени.
Повечето бази са неизползваеми
108-те затворени бази не носят приходи, но генерират разходи за охрана, данъци, амортизации и поддръжка. 22 от тях са по Черноморието, а 86 - във вътрешността на страната и планински райони.
Основните причини са лошите битови условия и липсата на интерес. Част от базите са били в такова състояние още при прехвърлянето им в капитала на дружеството през 2004 г.
Дружеството е на загуба от 2019 г. насам. Към края на 2024 г. натрупаната загуба достига 18,7 млн. лева, а само за 2024 г. тя е 640 хил. лева.
Приходите са 4,6 млн. лева през 2023 г. и 4,9 млн. лева през 2024 г., но разходите ги надвишават съответно с 508 хил. и 675 хил. лева.
Дългът към МОН е 6,9 млн. лева
Дружеството има дългосрочно задължение към Министерството на образованието и науката от 6,9 млн. лева - над 92% от всички негови задължения.
Сметната палата посочва, че при постоянните загуби дружеството не може да погаси дълга със средства от основната си дейност и ще е необходим допълнителен ресурс.
По договора с МОН е заложен прогнозен капацитет от 60 хил. настанявания годишно. За тригодишния период обаче са реализирани 138 746 при цел от 180 000.
През одитирания период детски и ученически отдих е провеждан в 20 от 26-те работещи бази.
Правни проблеми блокират имоти
Девет имота са обект на съдебни спорове за собствеността. За други 125 дружеството не е предприело действия за деактуване, което създава затруднения при разпореждането с тях.
Одитът установява и нарушения при тръжни процедури, договори за наем и обществени поръчки, включително липса на контрол, забавени плащания и пропуски в документацията.
Сметната палата е дала осем препоръки за подобряване на управлението на дружеството, които трябва да бъдат изпълнени в 7-месечен срок.
Снимка: Сметната палата
Самолет се разби в Аляска, осем души загинаха
Скандал в Полша заради "закона за шарлатаните"
Петима от загиналите при катастрофата на хеликоптер в Кения са американци
Земетресение стресна жителите на Нови пазар в Сърбия
Какво е анафилактичният шок?
Контраст-усилена мамография – кога се използва вместо обикновена мамография или ЯМР?
Треска от долината Рифт – арбовирусна инфекция, която се предава и при контакт със заразени животни
Депресия и тау патология могат да стоят зад рисковото шофиране в напреднала възраст
Генно инженерство: Създадоха първите в света напълно хипоалергенни кучета
Учени провериха 129 галактики за извънземни мегаструктури
С какво са свързани последните мисли на човек на прага на смъртта
Институтът SETI предлага да търсим ресурси в космоса с орбитален лазер
Черно море приема Дунав на "Тича"
Мачовете по ТВ днес (21 август)
Без ток във Варна на 21 август 2026
АЕЦ "Козлодуй" е с намалена мощност от днес
Времето във Варна на 26 май 2025
Цената на петрола се насочва към седмичен ръст преди мерките на САЩ срещу Иран*
Фокусът на войната в Украйна се измества все повече към ударите в тила, а не на фронта
Бесънт: САЩ ще наложат на Иран "най-тежките санкции в историята"
Тихомълком Meta стана един от най-големите АІ потребители на Microsoft