След тежка и продължителна операция лекари успешно отстраниха 27-килограмов тумор от корема на пациент.
Интервенцията е продължила шест часа и е била изключително сложна заради огромния размер на образуванието и срастванията му с околните органи.
В операцията са участвали хирурзи, уролог и анестезиолог от Александровска болница. Екипът е в състав проф. Атанас Йонков, проф. Димитър Буланов, д-р Пламен Петков, д-р Янислав Митков, д-р Иванка Танева, урологът проф. Красимир Янев и анестезиологът доц. Йорданка Ямакова, началник на КАИЛ.
Туморът е обхванал цялата коремна кухина
"Туморът е 27 килограма, изтеглихме го на кантар. Беше обхванал цялата коремна кухина – от диафрагмата до малкия таз", разказа д-р Пламен Петков.
По думите му всички болници, към които пациентът се е обърнал, са отказали да извършат операцията.
"Оперирахме почти по спешност, защото имаше намаляващи жизнени функции и това беше единственият шанс да продължи да живее", обясни лекарят.
Самата операция е била изключително сложна от техническа гледна точка заради размера на тумора и срастванията му с околните структури и органи.
Пациентът се възстановява
Въпреки сложността на интервенцията туморът е отстранен успешно. Не са настъпили усложнения, а състоянието на пациента бързо се подобрява.
"За седем дни успя да се възстанови. Това включва нормална сърдечна дейност, нормално кръвно налягане, започва се захранване и се редуцира необходимото подпомагане на дишането", каза доц. Йорданка Ямакова.
Лекарите призовават за профилактика
Медиците напомнят, че когато тялото ни дава сигнали, посещението при лекар не трябва да бъде отлагано. Навременният преглед може да спаси човешки живот.
"Профилактиката е едно от най-важните неща. Трябва да не ни е страх от прегледи, да не ни е страх от изследвания. Моят апел е за редовни профилактични прегледи", призова д-р Пламен Петков.
Голяма част от профилактиката се извършва от личните лекари, тъй като първият контакт на пациента със здравната система е именно с тях. За да започне обаче процесът в правилната посока, пациентът трябва да потърси лекарска помощ навреме.
Вижте повече в репортажа на Станислава Гатева.
Снимка: Magnific
Екстремните пожари: Готова ли е България за новата реалност?
Активни потребители: По-евтино е да пиете узо в Солун, отколкото в София
Полицията абдикира: Агресивни деца тормозят и жителите на Варшава
Недостиг на жилища, високи цени.. Лондон прогонва жителите си
Белтък пази способността на мускулите да се възстановяват
Талията насочва за наличието на сърдечносъдов риск повече от ИТМ
Молекулярен механизъм може да стои в основата на прееклампсията
Колко пъти и кога е най-добре да се храним през летните горещини?
Откриха кристали на Марс, които може да пазят следи от древна вода
Атмосферата на Плутон изчезва, докато планетата джудже се отдалечава от Слънцето
Библията описва извънземни и Ватиканът знае за това, твърди бивш католически преводач
Археолози извадиха от морето фрагменти от Александрийския фар
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Коцев: По "Баба Алино“ няма отстъпление и няма промяна в позицията ми.
Международният джаз фестивал „Варненско лято“ събира музиканти от седем държави
SOFIX отчете спад в сряда, но се задържа на ниво над 1330 пункта
Правителството намалява числеността на две министерства със 166 щатни бройки
Новите данни за инфлацията в САЩ тласкат американски индекси нагоре*
Дори Mercedes не може да спре упадъка на германските автомобили в Китай