"За седем дни кабинетът ни направи важни стъпки и първият успех е, че след месеци на стрес за гражданите и за институциите правителството внесе проектобюджета за 2026 г. Така извеждаме страната от инерцията, която ни завещаха кабинетите на Желязков и на Гюров, и я поставяме на устойчив курс", заяви министър-председателят Румен Радев в началото на днешното заседание на Министерския съвет.
Проектобюджетът за 2026 г. е труден
Премиерът подчерта, че проектобюджетът за 2026 г. е труден, но има безспорни достойнства и поставя стабилна финансова основа за развитието на страната.
"Бюджетът е реалистичен, слага край на стъкмистиката на сглобките и ще ни позволи да стъпим на здрава основа за идната година", заяви министър-председателят.
"Наследихме плячкосана хазна, но социалните плащания са гарантирани и хората могат да бъдат спокойни", посочи още Радев и допълни, че още отсега правителството започва подготовката на бюджета за 2027 г.
Договореностите с Турция и НАТО
В изказването си Румен Радев акцентира и върху резултатите от проведените през последните дни разговори с президента на Република Турция Реджеп Тайип Ердоган.
Премиерът отбеляза, че постигнатите договорености ще позиционират България като ключов портал за доставка на енергия към Централна и Източна Европа.
По думите му Срещата на върха на НАТО в Анкара е потвърдила тази перспектива, а интересът към доставки на газ през България продължава да нараства.
Министър-председателят подчерта още, че по време на форума в Анкара България е потвърдила ангажимента си към съюзническите политики за гарантиране на колективната сигурност.
Радев за Украйна
Вчера Румен Радев разговаря с украинския президент Володимир Зеленски, като след срещата стана ясно че България ще продължи с финансовата подкрепа на Украйна.
По отношение на подкрепата за Украйна премиерът заяви, че предишните управляващи са поели твърди дългосрочни ангажименти за финансова подкрепа, като същевременно са оставили значителен бюджетен дефицит.
"Затова и споделих пред съюзниците, че България ще подкрепя според възможностите си. А тази година такива възможности няма", заяви министър-председателят.
Силни бури връхлетяха части от България ВИДЕО
Животът на Доли Партън ще блести на Бродуей
Сърбите се радвали, че Дара спечелила "Евровизия", а не "представител на ЛГБТ популацията"
Захарова: Време е Берлин да сложи край на агресивната война, водена от киевския режим
Синдромът на хроничната умора е свързан със системата за „почистване“ на мозъка
По какъв начин могат да се предадат полово-предаваните болести?
Александровска въведе нови системи за образна диагностика
Защо топлинният удар често засяга малкия мозък?
New Horizons се събуди от рекордна хибернация в дълбокия космос
Затоплянето на океаните е причината за най-голямото измиране в историята на Земята
7 факта за черните дупки, които звучат като научна фантастика
Airbus разработва първия в света самолетен двигател на водород
България е втора по поскъпване на жилищата в ЕС
СЗО: Епидемията от ебола се разраства
Приключва жътвата на ечемика в Добруджа: 636 килограма от декар е средният добив
Фотограф показва красотата на Варна през своя обектив
Какво време ни очаква в петък?
SAP улеснява преминаването на клиентите към други доставчици, за да избегне глоба от ЕС
България подкрепи новите санкции срещу Русия, но потвърди възраженията си по три теми
Синдикатите се обявиха против съкращенията във Volkswagen, протестират във Волфсбург
Micron увеличава разходите за нови заводи в САЩ до 250 млрд. долара
преди 7 часа