"За седем дни кабинетът ни направи важни стъпки и първият успех е, че след месеци на стрес за гражданите и за институциите правителството внесе проектобюджета за 2026 г. Така извеждаме страната от инерцията, която ни завещаха кабинетите на Желязков и на Гюров, и я поставяме на устойчив курс", заяви министър-председателят Румен Радев в началото на днешното заседание на Министерския съвет.
Проектобюджетът за 2026 г. е труден
Премиерът подчерта, че проектобюджетът за 2026 г. е труден, но има безспорни достойнства и поставя стабилна финансова основа за развитието на страната.
"Бюджетът е реалистичен, слага край на стъкмистиката на сглобките и ще ни позволи да стъпим на здрава основа за идната година", заяви министър-председателят.
"Наследихме плячкосана хазна, но социалните плащания са гарантирани и хората могат да бъдат спокойни", посочи още Радев и допълни, че още отсега правителството започва подготовката на бюджета за 2027 г.
Договореностите с Турция и НАТО
В изказването си Румен Радев акцентира и върху резултатите от проведените през последните дни разговори с президента на Република Турция Реджеп Тайип Ердоган.
Премиерът отбеляза, че постигнатите договорености ще позиционират България като ключов портал за доставка на енергия към Централна и Източна Европа.
По думите му Срещата на върха на НАТО в Анкара е потвърдила тази перспектива, а интересът към доставки на газ през България продължава да нараства.
Министър-председателят подчерта още, че по време на форума в Анкара България е потвърдила ангажимента си към съюзническите политики за гарантиране на колективната сигурност.
Радев за Украйна
Вчера Румен Радев разговаря с украинския президент Володимир Зеленски, като след срещата стана ясно че България ще продължи с финансовата подкрепа на Украйна.
По отношение на подкрепата за Украйна премиерът заяви, че предишните управляващи са поели твърди дългосрочни ангажименти за финансова подкрепа, като същевременно са оставили значителен бюджетен дефицит.
"Затова и споделих пред съюзниците, че България ще подкрепя според възможностите си. А тази година такива възможности няма", заяви министър-председателят.
Плащаме 23 хил. евро на британец, пребит от фенове на "Левски"
Б.Т.Р. с 11 концерта в страната през 2026 година
Измамиха жена от Димитровград след обещание за дарение
Ефектите от синята светлина върху кожата
Високи температури и сърдечно-съдови заболявания
Влагалищно течение - кога е нормално и кога може да е признак за проблем?
Миризмата на тъмен шоколад може да улесни силовите тренировки
НАСА търси доброволци за симулация на живот на Луната и Марс
5 риби, които са плували още по времето на динозаврите
Учени откриха как да спрат екстремния климатичен феномен Ел Ниньо
Най-мощният телескоп в света започна работа в търсене на тъмната материя
Разрешиха драгажни дейности в пристанищата Варна и Белослав
Коста Стоянов: Не бяхме допуснати до изслушването за дейността на КУБ и Невзоров
Спипаха 43-годишна варненка с наркотици
Задържаха шофьор с 1,2 промила алкохол във Варна, отказал да даде кръвна проба
Горива в България има, но цените пак тръгват нагоре
МАЕ: Световното търсене на петрол ще отбележи първия си годишен спад от 2020 г. насам
Промишленото производство в България продължава да се свива през май
Срещата на върха на НАТО в Анкара беше пропиляна възможност
Въглеродните емисии на Microsoft скочиха с 25% през 2025 г. заради центровете за данни
преди 23 часа