Оставката на Борислав Сарафов е само началото. Не може да оценяваме на парче определени решения. Очакваме второто четене на законопроектите за изменение на Закона за съдебната власт и цялостната реформа на системата. Работеща съдебна система означава хората да получават справедливост - това искаме като български граждани.
Това заяви в Стара Загора президентът Илияна Йотова пред журналисти в коментар на подадената от Борислав Сарафов оставка като директор на Националната следствена служба.
Превенцията при борбата с наркотиците
Във връзка със загиналото момиче в Благоевград и призива на неговия баща към институциите да свършат своята работа, държавният глава посочи, че въпросът не се касае само до раздаването на правосъдие.
"Опасявам се, че сме изпуснали много етапи в началото - превенцията, работата с нашите деца, безкомпромисната борба с всички, които дръзват да разпространяват наркотични вещества, битка с разпространението в интернет", заяви Йотова.
Президентът подчерта, че е необходима държавна структура с широки правомощия, за да се постигат реални резултати в борбата с този проблем.
Запитана дали правителството е успяло да се справи с наводненията в Северна България, държавният глава определи работата му като бърза и резултатна. Тя благодари на всички институции, които са се включили в справянето с бедствието, и открои голямата роля на доброволците.
Президентството остава мост към местната власт
На въпрос за подкрепата на президентството към местната власт президентът Йотова заяви, че тя е постоянна.
"Непрекъснато работя с местната власт. Макар президентската институция да няма много правомощия, служи като мост между местната власт и останалите власти, от които зависи много", посочи държавният глава.
Тя открои като важен въпрос пред общините приемането на Многогодишната финансова рамка на Европейския съюз, тъй като именно те са основен бенефициент на тези средства.
"Както е предложена от европейските институции към момента, тя не е в полза за страни като България и не сме сами в това отношение. Всички власти, включително и местните, трябва заедно да изложим своите позиции и да ги защитаваме, да намерим съюзници и да се опитаме да променим тази рамка", заяви Илияна Йотова.
Тя изрази резерви към новата философия за финансиране на проекти срещу конкретни реформи по преценка на Европейската комисия.
"Този субективен елемент не е работещ за никого", изтъкна президентът.
България и реформа в енергетиката
Държавният глава беше помолена да коментира визията за развитието на комплекса "Марица-изток" в контекста на заложените реформи в Националния план за възстановяване и устойчивост.
"Залагането като критерий за получаване на средства по план затварянето на централите беше изключително грешно решение. Надявам се новото правителство да предоговори известна част от тези условия. Категоричното ми становище е, че България не е готова за реформа в този сектор", посочи Илияна Йотова.
Тя припомни, че други европейски държави са договорили много по-сериозен преходен период. Според президента гъвкавият подход и от страна на европейските институции е по-работещ в момента, особено предвид ситуацията с доста затруднени енергийни доставки в Европа.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Новолунието в Рак носи голям късмет на част от зодиите
Задържаха мъжа, причинил верижна катастрофа в София, карал с 3,59 промила алкохол в кръвта
Мирчев: Мавродиев може да разкаже за кредитите от ББР и връзките на Пеевски
Скарлатина - ще я познаете по "ягодовия език"
Как се проявява дефицитът на витамини в тялото?
Могат ли жегите да влошат ерекцията?
Великобритания започва клинични изпитвания на ваксина срещу ебола
Измама с името на НАСА: Уреди станаха хит в Европа, заради жегите
САЩ одобриха изстрелването на сателит с гигантско огледало въпреки критиките
Спасителната мисия за телескопа SWIFT напредва успешно
Европа ще посрещне астероида Апофис с „Дон Кихот“
Полша прехвана руски разузнавателен самолет над Балтийско море
Полярният ни кораб отваря врати за посетители
Ясни са победителите от международната ветроходна регата „Варна 2026“
Привличат поляци и на планински туризъм у нас
Спират временно движението в района на Морска гара заради концерт
Печалбата на BofA расте значително благодарение на търговията с акции и M&A сделките
Парламентът на Украйна прие оставката на премиера Юлия Свириденко
По-добрите данни за инфлацията от очакванията тласкат S&P 500 и Nasdaq нагоре*
Продажбите на български продукти в Lidl надхвърлят 1,6 млрд. евро за три години
преди 1 месец