"Вие сте престъпници". Това чувам от много чужденци, и от българи, които гледат на София без да я приемат за даденост. Защото малко градове по света имат това, което имаме ние в София - планина като естествено продължение на града. И още по-малко са тези, които успяват толкова последователно да не се възползват от нея. Това заяви кметът на столицата Васил Терзиев в социалните мрежи.
Той напомни, че Витоша години наред е била оставена на автопилот – "хижи призраци, ръждясало желязо по склоновете, неработещи лифтове и институции, които само си прехвърлят топката".
"Така я заварихме. Още от първия ден се захванахме да разплитаме този възел. Да внесем яснота кой за какво отговаря и да подредим процесите. Защото такъв проблем се решава с постоянство, а не с кампании от днес за утре", уточни още Терзиев.
Ето какво написа още кметът на София:
Преди година представихме #ВизияЗаВитоша. И ето какво започнахме да правим:
- Върнахме грижата за пътеките - осигурихме системна поддръжка с помощта на доброволци и отдадени организации.
- Подобрихме достъпа - поехме ключови пътища и направихме придвижването до "Лалето" и "Ветровала" по-лесно.
- Върнахме децата в планината - вече над 1100 деца минаха през нашите програми.
- Планирахме връзката между града и планината – очертахме трасета за зелени коридори, които да свържат София директно с Витоша.
Направихме трудното начало. Показахме, че нещата могат да се раздвижат. Сега идва трудната част - тази, която изисква истинска координация между институциите:
- съгласувки, които стоят блокирани с години;
- работа по устройствените планове;
- и всички онези административни стъпки, без които достъпът до планината няма как да се подобри
Вече направихме първата крачка в правилната посока - подписахме меморандум с Министерството на земеделието и храните, който показва реална готовност за съвместна работа. Първият ни конкретен проект е нова панорамна площадка на Копитото - място, което ще отвори една от най-красивите гледки към София за всички нас.
Надявам се, че със стабилно и редовно правителство, което най-накрая приема Витоша за свой приоритет, ще имаме истински партньор, с когото да решим големия проблем - достъпността. Да отворим планината към хората. Да използваме този уникален ресурс разумно. И да го пазим.
Защото Витоша не е просто фон. Тя е част от начина, по който живеем.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Човек на Доган влиза заместник-министър на икономиката
В сянката на Фидел Кастро: Как Алина откри, че баща ѝ е най-могъщият човек в Куба ВИДЕО
МВР и прокуратурата разпитали Невзоров, няма повдигнато обвинение срещу него
Министър Ивкова: Ако искаме стабилно здравеопазване, трябва да задържим младите кадри с реални решения
Какво разкрива фоликуларната течност за качеството на яйцеклетката?
5 често задавани въпроса към кардиолога
Може ли да се прави лазерна епилация през лятото?
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения
Мъск възражда идеята за антиматерията: Възможно ли е с този двигател да стигнем до звездите?
Какво да наблюдаваме в небето през юли: Еленова луна, Делта Аквариди, редки планетарни съединения
Посвещават празничния концерт за Деня на Варна на историческия успех на DARA
Спортен комплекс „Локомотив“ отвори врати след ремонта (СНИМКИ)
Олег Невзоров се прибрал в България преди седмица, днес се срещна със собствениците във Forest club
Кикбокс сензацията Жулиен Риков е устремен към нова победа на SENSHI 32
РИОСВ-Варна не откри замърсяване след сигнали за петно във Варненския залив
Над 61 хил. заявления за подпомагане с директни плащания са подали земеделските стопани в Кампания 2026
Бившият председател на Фед Алън Грийнспан почина на 100 години
„МФГ Инвест“ реализира две допълнителни инвестиции за над 50 хил. евро
Германската индустрия понижи очакванията си за растежа и настоя за спешни реформи
преди 1 месец
преди 1 месец