Терзиев: Витоша години наред беше оставена на автопилот

Кметът на София обеща край на "хижите призраци" и разплитане на административния възел

30.04.2026 • 17:37 Редактор:
Сподели във Facebook Изпрати в Mesanger Изпрати в Mesanger
Терзиев: Витоша години наред беше оставена на автопилот
Терзиев: Витоша години наред беше оставена на автопилот

"Вие сте престъпници". Това чувам от много чужденци, и от българи, които гледат на София без да я приемат за даденост. Защото малко градове по света имат това, което имаме ние в София - планина като естествено продължение на града. И още по-малко са тези, които успяват толкова последователно да не се възползват от нея. Това заяви кметът на столицата Васил Терзиев в социалните мрежи.

Той напомни, че Витоша години наред е била оставена на автопилот – "хижи призраци, ръждясало желязо по склоновете, неработещи лифтове и институции, които само си прехвърлят топката".

"Така я заварихме. Още от първия ден се захванахме да разплитаме този възел. Да внесем яснота кой за какво отговаря и да подредим процесите. Защото такъв проблем се решава с постоянство, а не с кампании от днес за утре", уточни още Терзиев.

Ето какво написа още кметът на София:

Преди година представихме #ВизияЗаВитоша. И ето какво започнахме да правим:

  • Върнахме грижата за пътеките - осигурихме системна поддръжка с помощта на доброволци и отдадени организации.
  • Подобрихме достъпа - поехме ключови пътища и направихме придвижването до "Лалето" и "Ветровала" по-лесно.
  • Върнахме децата в планината - вече над 1100 деца минаха през нашите програми.
  • Планирахме връзката между града и планината – очертахме трасета за зелени коридори, които да свържат София директно с Витоша.

Направихме трудното начало. Показахме, че нещата могат да се раздвижат. Сега идва трудната част - тази, която изисква истинска координация между институциите:

  • съгласувки, които стоят блокирани с години;
  • работа по устройствените планове;
  • и всички онези административни стъпки, без които достъпът до планината няма как да се подобри

Вече направихме първата крачка в правилната посока - подписахме меморандум с Министерството на земеделието и храните, който показва реална готовност за съвместна работа. Първият ни конкретен проект е нова панорамна площадка на Копитото - място, което ще отвори една от най-красивите гледки към София за всички нас.

Надявам се, че със стабилно и редовно правителство, което най-накрая приема Витоша за свой приоритет, ще имаме истински партньор, с когото да решим големия проблем - достъпността. Да отворим планината към хората. Да използваме този уникален ресурс разумно. И да го пазим.

Защото Витоша не е просто фон. Тя е част от начина, по който живеем.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)


  • Последни
  • Четени
2
0 rate up comment rate down comment 0
Геша
преди 1 месец
Ми айде да го спрем този автопилот вече Сигнализирай за неуместен коментар
1
0 rate up comment rate down comment 0
Иво
преди 1 месец
Дано доживеем да видим една модерна Витоша все пак! Дано се разберат! Сигнализирай за неуместен коментар
България виж всички Виж всички
Четени виж всички Виж всички
Последни новини виж всички Виж всички