Тази година софийското метро ще се разшири с нов 3-километров участък и три метростанции под бул. "Владимир Вазов" в район "Подуяне".
Очаква се трасето да влезе в експлоатация до 1 август и да осигури по-бърза и удобна връзка за над 45 000 пътници между кварталите "Хаджи Димитър", "Сухата река", "Левски Г" и западните части на града – "Овча купел" 1 и 2 и "Горна баня".
"Метрото не е част от мандата на един политик, а дългосрочна визия, която свързва хората, града и бъдещето на София", каза кметът на София Васил Терзиев.
Участъкът през район "Подуяне" е завършен на 93% – релсовият път е положен, а в момента се изпълняват довършителни дейности по метростанциите и прилежащата инфраструктура.
Софийското метро в цифри
В момента София разполага с 47 метростанции и 52 км трасе. Двадесет и осем години след пускането на първия влак софийското метро е най-предпочитаният градски транспорт в столицата.
От първата линия, открита на 28 януари 1998 г. с дължина 6,4 км, до днес метрото се развива последователно и устойчиво, като ежедневно се използва от 470 хиляди пътници.
Това е с около 120 хиляди пътници повече спрямо 2023 г., когато дневният пътникопоток е бил между 340 и 350 хиляди души. В първите години метрото е обслужвало около 70 хиляди души дневно.
Разширението в район "Подуяне" е част от общо 10 нови станции, които се изграждат и ще бъдат пуснати през 2026–2027 г. С тях метрото ще достигне 61 км дължина и 57 метростанции, а броят на пътуващите се очаква да нарасне до 650 хиляди души дневно – близо 50% от целия пътникопоток в столицата.
По-малко трафик и по-чист въздух
С пускането на участъците през "Подуяне" и "Слатина" се очаква автомобилният трафик в града да намалее с около 25%, или с приблизително 11 хиляди автомобила дневно.
Вредните емисии ще се понижат с близо 200 хиляди тона годишно само от експлоатацията на първите три станции.
Нови буферни паркинги край метрото
Паралелно с разширението на метрото се изгражда и система от буферни паркинги:
- на бул. "Владимир Вазов" със 100 места;
- на бул. "Цариградско шосе" с 220 места;
- в района на многофункционалната зала с още 120 паркоместа.
Подготвят се нови разширения на метрото
Продължава работата и по нови участъци на метрото:
- от метростанция "Люлин" до Околовръстното шосе с 2 км трасе и 2 станции. За участъка вече са избрани изпълнителите, а строителството се очаква да започне в края на годината. Трасето ще се изгражда под бул. "Царица Йоанна" и ще добави над 30 000 нови пътници дневно;
- към "Студентски град" с 5 нови станции и 5 км трасе от метростанция "Витоша";
- разширение с 3 км към долната лифтова станция на "Симеоновския лифт" при Околовръстното шосе.
Обновява се и подвижният състав на метрото. Първите четири нови метровлака "Шкода" вече са в София, а останалите четири ще пристигнат до края на май и ще влязат в експлоатация през лятото. До края на годината се очаква доставката и на шест нови влака "Сименс", а още два – в началото на 2027 г.
Снимка: Столична община
Защо са важни „ъглите на уюта“ в дома?
Иванка Тръмп мишена на заговор за покушение с цел отмъщение?
Какви са скритите опасности от предозирането с хранителни добавки?
Ново лекарство срещу метастатичен колоректален рак влиза във фаза 3 на изпитване
Догмите в медицината, които ни костват здравето
Лаймска болест - как да се предпазим?
Форум, посветен на ХИВ и екзотичните инфекциозни болести, ще се проведе във Велинград
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка
Бъдещите колонисти на Марс ще могат да си принтират инструменти на място
НАСА изпрати първия имейл от най-мощния космически процесор в историята
12 музея, 13 галерии и 22 пространства за култура ще са отворени за посещение в Нощта на музеите във Варна
Демерджиев: Няма информация за жертви след наводненията
Атанас Стоилов: Свлачището до Кранево поставя под риск свързаността на България
Спартак благодари на Ботев (Враца) и Добруджа за феърплея
Местност край Варна остава без вода
Зеленски: Предложението за асоциирано членство на Украйна в ЕС е несправедливо
Френски министър: Китай няма да спечели нищо, ако унищожи европейската индустрия
Времето, предлагането и геополитиката обуславят трендовете на пазарите на суровини
Mercedes внедрява система за асистирано шофиране в някои градове в Германия