В рамките на секторния анализ на пазара на основни хранителни продукти, който Комисията за защита на конкуренцията извършва, антимонополният орган отчита мерки от големите търговски вериги, насочени към повишаване на предвидимостта и прозрачността на цените на хранителните стоки.
Мерки на търговските вериги за ценова стабилност
Тези инициативи, включващи задържане или корекция на ценовите нива на значителен брой продукти от първа необходимост и значително разширени като обхват промоционални кампании, са резултат от диалога между Комисията и търговците и отразяват категоричното разбиране на антимонополния орган за ефективна регулация в сектора.
По време на общественото обсъждане на първите междинни данни от секторния анализ на пазара на храните, Комисията подчерта, че докладът трябва да послужи като основа за диалог между всички заинтересовани страни, да насърчи саморегулацията в сектора и да подобри конкурентната среда, като същевременно защитава интересите на потребителите и производителите.
Необходимост от участие на всички страни по веригата
КЗК изтъкна, че комплексното решаване на проблемите изисква участие на всички заинтересовани страни в сектора, за да функционира пазарът нормално и стабилно.
Наблюдаваните търговски инициативи за задържане на цените в процеса на въвеждане на еврото и разширяване обхвата на промоционалните кампании Комисията разглежда като положителна реакция на констатациите от междинния анализ и като доказателство, че диалогът с търговците е правилният подход и стимулира прозрачност и устойчиво поведение на пазара.
Сериозни проблеми по веригата производител – търговска верига
В същото време секторният анализ констатира сериозни проблеми по веригата производител-търговска верига.
КЗК ще продължи да анализира поведението на търговците и при наличие на индикации за нелоялни търговски практики, злоупотреба с господстващо положение или проблемни концентрации, ще се самосезира и ще образува съответните производства.
Снимка: Freepik
Съдят трима за умишлено убийство на 30-годишен мъж в село Черна Гора
Трагедия в Унгария: автобус се обърна в канавка, поне 12 загинали
Ефремова обеща: Минималната заплата ще скочи от 1 януари 2027 г.
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
Пакистан кръсти първия си луноход „Джина-1“
Загадъчният сигнал „Wow!“ от космоса е уловен на 15 август 1977 г.
Постигнаха пълна ремисия при рак на бъбреците след клетъчна терапия
Заснеха уникално създание с прозрачна глава в „Зоната на здрача“
"Прогресивна България" с районна структура във "Владислав Варненчик"
Испански изтребител F-18 свали дрон, навлязъл в румънското въздушно пространство от Молдова
Най-големият английски туроператор вече продава за "Евровизия" - стая в 5-звезден хотел е 170 евро
Любопитно: Проучване показа къде има най-много столетници у нас
Десетки хиляди празнуваха Деня на Варна до зори
Украйна подложи Москва на масирана атака с 600 дрона
Акция на седмицата: „Фонд за недвижими имоти България“ АДСИЦ
Наративът на Тръмп за „златния век“ се проваля в средата на мандата
Кадър на деня за 15 август