Държавната агенция за закрила на детето (ДАДЗ) излезе със становище по повод видеонаблюдение в образователни институции.
"За гарантиране безопасността на децата и учениците, често прилагана практика в страната е въвеждането на видеонаблюдение в класните стаи, общите помещения и дворно пространство на училищата, в помещенията за занимания и игри, както и общи помещения и дворно пространство на детските заведения. При всички случаи решението за въвеждане и използване на видеонаблюдение трябва да се ръководи от принципа за защита на най-добрия интерес на детето, като се търси баланс между сигурността и правото на личен живот", посочват от агенцията.
Особено внимание следва да се отдели на факта, че децата са уязвима категория субекти на данни и се ползват с повишена закрила.
"Недопустимо е извършването на видеонаблюдение в помещения за сън, в санитарните помещения, в помещенията за почивка и лична хигиена на децата и учениците, тъй като ги лишава от правото им на уединение и запазване на личното им достойнство, и е нарушение на правото на неприкосновеност на личността", се посочва още в становището на ДАДЗ.
Ето какво написаха още от агенцията:
Съгласно Становище на Комисията за защита на личните данни по въпроси, касаещи въвеждането на видеонаблюдение в детските заведения (детски ясли и детски градини), както и в училищата от 30.04.2018 г., поместено на интернет страницата на КЗЛД, по искане на Държавната агенция за закрила на детето, допустимо е извършването на видеонаблюдение единствено в общите помещения и дворните пространства, за да се гарантира безопасността на децата и учениците при игри, занимания и в свободното им време.
При наличие на видеонаблюдение, следва образователната институция да е поискала и получила съгласие от законните представители на децата, че такова може да се осъществи с оглед гарантиране на правото им по чл. 32, ал. 2 от Конституцията на Република България.
Достъп до видеонаблюдението следва да имат само длъжности лица от образователните институции, изрично определени от директора. Администраторите на лични данни са задължени да уведомят родителите/настойниците на децата и малолетните ученици, както и непълнолетните ученици чрез информационни табели, поставени на видно място, за използването на технически средства за видеонаблюдение и контрол.
Осъществяването на видеонаблюдението става при спазване на Общ регламент за защита на личните данни (ЕС)2016/679 и Закона за защита на личните данни.
В образователната институция е необходимо да се разпишат правила за извършване на видеонаблюдение, видеозаснемане и аудиозаписване, в които да се посочат местата за видеонаблюдение, кой и как извършва контрол на видеонаблюдението, кой и как извършва контрол на записите, срок за съхранение, лица и органи, които имат достъп до видеозаснемането, ограничаване на дистанционния достъп до видеонаблюдението.
Правилата е нужно да се сведат до знанието на всички служители и родителите (законни представители) на децата.
Видеозаписи се предоставят единствено при поискване от полиция, прокуратура и други контролни органи при данни за накърняване на права на дете или за престъпление.
При изпълнение на контролните си правомощия в образователни институции Държавната агенция за закрила на детето изисква и проверява за налични вътрешни правила за видеонаблюдението, като при липса на такива, за гарантиране на сигурността на децата и учениците, дава задължителни предписания за въвеждането им.
Как поскъпването на живота ще повлияе на празненствата ви за Коледа и Нова година?
Снимка: freepik
Рейчъл Билсън с рядка снимка на дъщеря си за ЧРД
Бийбър се фука със съпругата си, показа Хейли по бански
7 вкусни зеленчука, богати на магнезий
Кая Гербер и Хоумър Гиър: от корицата на Vogue до US Open
Създадена е най-голямата карта на аутизма
Двойно кафе и кратка дрямка помагат за ободряване при шофиране за кратко
Имунните профили при шизофрения и разстройствата на настроението – различни
Първична аменорея – кога цикълът изобщо не идва?
Висока слънчева активност се очаква през уикенда
НАСА засне мистериозен силует на „медуза“ на Марс
САЩ одобриха първия в историята целеви медикамент срещу рак на панкреаса
Откриха подобна на Земята планета, която може да е съставена 50% от вода
ЕС отпусна 489 млн. евро на България за инвестиции в отбрана
Хороскоп за 29 август 2026
Демерджиев уволни шефа на полицията в Благоевград заради ареста в Струмяни
На 34 години почина най-младият монарх в света
Има пострадал при пожара в автосервиз във Варна
Опасенията на Фед за инфлацията развали настроенията на Wall Street
Украйна нанесе рекорден брой удари по руски рафинерии, влошаващи кризата за горива
Кадър на деня за 28 август
Икономист: Новият механизъм за определяне на минималната заплата е предвидим