Четвъртата политическа сила в парламента - "ДПС - Ново начало" проведе консултации за съставяне на нов кабинет с президента Румен Радев.
На срещата партията бе представена от зам.-председателите на ПГ Йордан Цонев, Искра Михайлова и Халил Летифов, както и от депутатите Джем Яменов и Айсел Мустафова.
Бюджетът на страната
"Ние подкрепяхме това управление с ясното съзнание, че политическата криза трябва да намери своето решение предвид въвеждането на еврото, излизането от финансовите дисбаланси, геополитическата обстановка. Това беше нашето разбиране при подкрепата на този кабинет. Ние сме го подкрепяли за политики и не сме участвали в управлението с постове", заяви Цонев.
По думите му събитията, които се случиха, ясно ни казват, че този парламент е приключил своя реален политически живот.
"По наше мнение трябваше да има редовен, нормален бюджет, а не удължителен. А при тази ситуация, в която повечето партии искат удължителен, ще подкрепим и удължителен такъв", съобщи той.
Промени в Изборния кодекс
"Трябва да се осигурят промени в Изборния кодекс - процесът да стане по-прозрачен. От години ДПС настоява за машинно гласуване. Продължаваме да настояваме, но не с тези машини, които са абсолютно компрометирани", подчерта Цонев.
Според него, за да се избегне сериозният дефект на хартиеното гласуване - трябва да се гласува на хартия и да се преброява с преброителни машини.
"Редовният бюджет имаше за цел да подпомогне хората при въвеждане на еврото. Нашето мнение е, че не беше добре комуникиран, нито със социалните партньори, нито в парламента, нито в обществото. Няма добър и лош бюджет, има бюджет, който отговаря на условията. Твърдя, че първият бюджет беше по-добър от втория, а вторият е по-добър от удължителния", добави Цонев.
"Ние видяхме, че дори с хартиените бюлетини пак не може да стане контрол. Имаше секции дори в София, където бюлетините ги нямаше", каза президентът Радев.
Според Цонев голямата щета е, че удължителният бюджет не предвижда социална защита и политики в условия на преход.
Вижте повече в репортажа на Теодор Лазаров.
Украински дронове поразиха хангари за изтребители във военновъздушна база в Крим
Няма данни за замърсяване на въздуха след големия пожар в София, затворен е пътят към Банкя
Лекар за ваксинацията срещу варицела: Много проблеми ще отпаднат
Батерии и флакони сред отпадъците – основна версия за пожара в "Екобулпак"
Министерският съвет одобри бюджета на НЗОК за 2026 г. и прие отчетите на Kасата за 2025 г.
Стартира спешна дарителска кампания за новородените в болница „Шейново“
Министерството на здравеопазването отпуска 240 нови стипендии за специализация в дефицитни медицински направления
ВМА въведе AI навигация в урологията
Близка до нас планета се оказа по-подобна на Земята, отколкото се смяташе
В Австралия откриха най-бързия паяк в света, който може да настигне бягащ човек
„Извънземно оръжие“? Странен обект на снимка от Марс разпали дебати
Екзопланета с размерите на Нептун може да е оставила магнитен отпечатък върху своята звезда
Родители протестираха във Варна
Освободиха Кристиан Димитров след повече от 10 години начело на спорта във Варна
Официално: Лудогорец се раздели с Пер-Матиас Хьогмо
Утре ограничават за 1 час движението по едното платно на Аспарухов мост
Черно море Тича стартира с гостуване на Левски в новия сезон на НБЛ
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно в сесията в сряда
Meta планира облачен бизнес, за да продава изчислителна мощност за изкуствен интелект
Sony спира издаването на игри за PlayStation на дискове
Иван Шишков: ВиК секторът е в инвестиционната програма, но трябват общински проекти