Управляващите партии в България – ГЕРБ, БСП, "Има Такъв Народ" и "ДПС-Ново начало" – внесоха предложение, което ще позволи на държавата да придобие активите на "Лукойл" у нас.
С 2 млрд. евро по-високи гаранции за ББР
Поправката предвижда увеличение на държавните гаранции за Българската банка за развитие (ББР) с два милиарда евро.
Това ще увеличи потенциалните гаранции от 1,75 млрд. на 3,75 млрд. евро, които могат да се издават при "възникнала необходимост във връзка с придобиването на акции или дялове в капитала по Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход".
Документът е внесен с подписите на четирима депутати – по един от всяка партия в управляващото мнозинство – и е насочен към председателя на парламента и Бюджетната комисия.
Коментарът на експертите
"Поправката цели даване на възможност ББР да гарантира потенциален заем на българска държавна компания, която да изкупи дружествата под шапката на "Лукойл". Разбира се, това няма как да се упомене конкретно, но това е подтекстът", обясни икономистът Мартин Владимиров.
Според бившия енергиен министър Александър Николов, предложението е вид "презастраховане" от страна на управляващите.
"Дори при много тежка ситуация да бъде защитена стойността на рафинерията. Грубо казано, да си връзваме гащите с подобен сценарий е по-скоро подхранване на спекулацията, че има поставяне на контрол на входа, изхода или при потенциален нов собственик", посочи той.
Рискове и инвеститорски интерес
Експертите предупреждават, че подобна мярка може да застраши инвеститорския интерес към предприятието в България.
"В контекста на ситуацията, която ограничава текущите печалби и пазара на рафинерията чрез решението за ограничаване на износа, това вече много започва да мирише", допълни Николов.
"Национализацията на тези активи може да доведе до дългосрочни рискове за България, включително арбитражни дела, които руската страна може да заведе в международни арбитражни съдилища", коментира Владимиров.
Сумата от 2 млрд. евро, с която се увеличават държавните гаранции, съответства на очакваната цена на активите на руския гигант у нас.
Поправката предстои да бъде гласувана от ресорната комисия в парламента в четвъртък.
Снимка: БГНЕС
Божанов: Ще се редим в КАТ още дълги години заради липсата на дигитализация
Германската шпионска служба откри гореща линия за руснаци в изгнание
Зеленски: Украйна иска мир, но няма да се съгласи на него на всяка цена
Доц. Иванов за GPS заглушителя: Използването на такова мощно устройство е престъпление
Сърбеж по скалпа и срещат ли се въшки все още?
НЗОК: Здравните вноски няма да се отразяват автоматично от 26 до 31 август
Противовъзпалителна диета – какво представлява и как да се храним, за да намалим възпалението?
FDA одобри първия автономен робот за вземане на кръв
Индия прехвърля производството на ракети към частния сектор: ISRO се фокусира върху науката
Феномен в Босна и Херцеговина: Древен кладенец на 2000 г. никога не e пресъхвал
Мидите спират да се хранят, когато усетят паразити наблизо
Забравете за Марс: Човечеството трябва да колонизира „злия близнак“ на Земята
Млада жена пострада при катастрофа между мотор и кола във Варна
РЗИ-Варна с последни данни за качеството на водата на морската вода
Варненец видя как крадец се опитва да подкара колата му посред нощ
Във Варна започват консултациите за състава на РИК в предстоящите президентски избори
Жена на плажа във Варна: Днес този младеж, спасителят с червените бански, спаси най-малко 10 човека от удавяне
Проучва се изграждането на дига около АЕЦ „Козлодуй“
И Нова Зеландия иска да забрани социалните мрежи за деца под 16 години
Продажбите на „Стара планина холд“ растат с малко под 8% за януари-юли 2026 г.
Greenpeace: Екстремните жеги са стрували на Германия 36 млрд. евро