В Аула Магна на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" се проведе представянето на 13-ия брой на списание "Стълбата", посветен на темата "(Д)еволюция на влиянието".
Събитието събра студенти от бакалавърските и магистърските програми, преподаватели и гост-лектори – Леонард Георгиев, Михаил Ангелов, Кремена Димитрова, Благой Цицелков и Стефан The Стефанов, под модерацията на гл. ас. д-р Благовест Илиев, който е продуцент и репортер на Новините ON AIR по Bulgaria ON AIR.
В епохата на дигиталното
Заместник-деканът по научноизследователската дейност - проф. д-р Николай Михайлов, приветства участниците от името на декана на ФЖМК проф. д-р Веселина Вълканова и подчерта значението на критичното мислене в епохата на дигиталното влияние.
"Като преподаватели, като хора на знанието, ние се стремим към едно въздигане над очевидното и привидното – дори над удобното. Опитваме се да погледнем на реалността и технологиите по начин, който разкрива как те променят света около нас и, накрая на сметка, как променят нас самите", каза проф. д-р Михайлов.
"Това събитие е много внимателна и сериозна инициатива, която цели да зададе въпросите, свързани с комуникацията, с технологията, с промяната на средата и - най-вече с влиянието. Благодаря ви, че приехте нашата покана", допълни той.
Главният редактор на изданието - Леонард Георгиев, насърчи студентите да се включват активно и подчерта и основния принцип на екипа.
"За нас най-важно беше да изградим медия на ценностна основа. Това е каузата, която събира невероятните професионалисти, с които работим", коментира Георгиев.
Силата на технологиите
Отговорният редактор на списанието Кремена Димитрова представи концепцията на броя и провокира студентите да споделят дали изобщо са чели изданието.
"Темата на броя поражда много асоциации. Изследваме кой владее влиянието, как се променя то през вековете и как технологиите днес превръщат информацията в най-голямата сила", подчерта тя.
В разговорите се включиха всички гост-лектори, които споделиха личен опит, истории от работата си в медиите, примери за етични дилеми и за влиянието на технологичните платформи върху начина, по който обществото общува.
Студентите задаваха въпроси за бъдещето на журналистиката, рисковете от алгоритмите, отговорността на инфлуенсърите и границата между информация и манипулация.
Събитието премина при пълна зала, активни дискусии и искрен интерес от страна на бъдещите журналисти и комуникатори. Гостите призоваха младите професионалисти да развиват критично мислене и да помнят, че влиянието е сила, която може да служи както за просветление, така и за заблуда.
Никита Малишев беше на 13 години, когато започна войната на Путин. Той умря на фронта на 18
8 горещи тенденции при дамските чанти за лято 2026
Китай обръща гръб на света, който помогна за неговия възход
Кръвожаден мафиотски бос контролирал клана си в Палермо от затвора
Все повече деца търсят помощ за общуване, депресия и тревожност
Д-р Георги Георгиев: Пациентите ми обикновено съжаляват, че не са дошли по-рано
Биомаркерите – важни показатели в диагнозата и проследяването на редица заболявания
СЗО: Почти 40% от случаите на рак са предотвратими
Учени разкриха нови тайни за делфините в Японско море
Сондата Solar Orbiter изпрати снимки от обратната страна на Слънцето
Тъмната материя може да се крие в пето измерение, предполагат учени
Учени откриха шесто чувство, за което малцина са чували
Правителството отпусна 2,5 милиона за новия ферибот на Белослав
Зеленски: Русия може да обяви обща мобилизация след изборите
Кабинетът отпусна над 10 милиона на учители
Черно море пусна в продажба картите за новия сезон
Хванаха за ден 22-ма шофьори с алкохол или наркотици
Вълната от национализъм в Иран задушава дипломатите му
ЕЦБ: Търговското напрежение отслаби динамиката на европейския кредитен пазар
Защо в инженерните екипи има място за специалисти с по-голям опит
SOFIX завърши деня със спад от 0,18%