Грубо нарушение на правилата или изпълняване на служебните задължения - тези две позиции се сблъскват след появата на нашумелия клип, който показва кортеж на НСО, движещ се с висока скорост в насрещното платно.
По закон превозните средства със специален режим могат да нарушават правилата за движение по пътищата, но само в определени ситуации.
Не за първи път шофирането на НСО става обект на коментари
Рисковото шофиране на Националната служба за охрана не за първи път попада под прожекторите.
Законът действително позволява превозни средства със специален режим на движение да нарушават правилата. Това обаче е позволено при някои важни условия.
"Да не създават опасност за останалите участници и да има необходимост това нарушаване. Само че в България НСО си кара по този начин - груб, арогантен, безпардонен, без да има необходимост за нарушаване на правилата", коментира Владимир Тодоров.
Кадрите взривиха социалните мрежи
На кадрите, нашумели в социалните мрежи, се вижда как кортеж от коли на службата, шофират с висока скорост в насрещното платно на извънградски път. Една от колите на НСО дори подава светлинен сигнал на шофьора отсреща, който е принуден да навлезе в банкета, за да не се сблъска с кортежа.
Има ли потенциална заплаха?
Бившият шеф на НСО Димитър Димитров обясни, че е възможно в случая отсрещният автомобил да е възприет като "потенциална заплаха".
"Когато минава кола със специално предназначение със съответните звукови и светлинни сигнализации, минава втори автомобил и виждаш, че отсреща идва кола, която по никакъв начин не реагира на сигналите. Този автомобил се явява потенциална заплаха. Именно заради това оперативният автомобил навлиза в лентата за насрещно движение", подчерта Димитров.
От НСО ще извършат вътрешна проверка по случая, въпреки че защитиха служителите си и отбелязаха позволените им по закон правомощия.
Службата насочи вината за опасната ситуация към автомобила, от който е заснет клипът.
"Националната служба за охрана определя поведението на пътя на автора на видеоматериала като рисково и дори като заплаха както за неговата собствена безопасност, така и за безопасността на охранявано по Закона за НСО лице, което се ползва с висока степен на охрана", се казва в позиция на НСО.
Преиграва ли НСО понякога
Според правилата пътуващите трябва да се съобразяват с инструкциите от НСО, макар според част от кадрите на службата понякога да се преиграва.
"Другите участници в пътя трябва да намалят, но в ситуация, в която няма къде да избягаш... и какво налага специалния режим, това е основният въпрос", допълни Тодоров.
"Аз не оправдавам напълно служителите, сигурно е имало моменти, в които са преиграли, но конкретния случай го гледах няколко пъти", посочи Димитров.
Вижте повече в репортажа на Саня Петкова.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
СГП отвърна на Божанов: Разследването за имотната мафия във Варна не е блокирано
Диана Димитрова спази обещанието си и съди Рая Пеева
Асен Василев: Няма 2 млрд. стари фактури, това са „плоски лъжи“
Първан Симеонов, “Мяра”: Бюджетът е констатация на реалността
Не взимайте решения в жегата, ще сгрешите!
Младите ги е страх да пораснат, все повече
Знаете ли това за човешкия мозък?
Рубеола – ваксинацията остава най-добрата защита
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път
Откриха най-стария кратер на Земята? Учени разкриват изгубен космически сблъсък
AI създаде ваксина срещу бъдещи пандемии, тестваха я върху хора
Юли ще е по-топъл от предишни години
Радев: Държавата и Българската православна църква споделят обща мисия за духовното здраве на нашия народ
Иван Шишков: За всяко незаконно строителство ще последва реакция
Увеличават се случаите на морбили в страната, във Варна са 3
Мансур: Войната в Иран се отрази на разходите за строителство в Египат
OpenAI може да отложи листването си за 2027 г.
Джон Кери: Войната в Иран никога не трябваше да започва
БНБ очаква забавяне на икономиката и по-висока инфлация тази година