Десетки хиляди хора излязоха по улиците на Барселона и Рим за втори пореден ден, които протестираха срещу военната кампания на Израел в Газа, предаде агенция Асошиейтед Прес.
Протестите във втория по големина град на Испания бяха организирани още преди няколко седмици, докато демонстрациите в Рим последваха на фона на широко разпространено недоволство, след като Израел прехвана флотилия с хуманитарна помощ, която беше отплавала от Барселона с цел да пробие блокадата на палестинската територия.
Повече от 40 испанци, включително бивш кмет на Барселона, бяха сред 450-те активисти, които Израел свали от корабите на флотилията тази седмица.
В Италия повече от два милиона души се събраха вчера в цялата страна за еднодневна стачка в подкрепа на палестинците в Газа. Много хора излязоха по улиците на Рим и днес.
Призивите за протести в Южна Европа се появяват, след като организацията "Хамас" обяви, че е приела някои елементи от предложения от президента на Съединените Американски Щати Доналд Тръмп план за прекратяване на войната, която предизвика обвинения в геноцид срещу Израел.
Кметството на Барселона съобщи, че според данни на полицията около 70 000 души са се включили в демонстрацията.
Въпреки че протестите вероятно няма да окажат влияние върху правителството на Израел, протестиращите се надяват, че техните действия ще вдъхновят други демонстрации и ще насърчат европейските лидери да заемат по-твърда позиция спрямо Израел, посочва агенция Асошиейтед Прес.
63-годишната Мария Хесус Пара развяваше палестинско знаме в Барселона. Тя заяви, че желае Европейският съюз да предприеме действия срещу това, което тя описа като ужасите, които наблюдава по телевизията.
"Как е възможно да гледаме геноцид на живо след това, което ние, Европа, преживяхме през четиридесетте години на двадесети век? Сега никой не може да твърди, че не е знаел какво се случва", каза тя, цитирана от БТА.
Протестът в Рим премина по маршрут, който минава покрай Колизеума. Организаторите – три палестински организации, заедно с местни синдикати и студенти – заявиха, че в демонстрацията са участвали около един милион души, въпреки че няма официални данни за броя на участниците.
На площад "Сан Джовани" протестиращите скандираха и аплодираха името на Франческа Албанезе, италианка, която е специален докладчик на Организацията на обединените нации за окупираните палестински територии и открит критик на Израел.
Въпреки че организаторите бяха поискали да се носят само палестински знамена, имаше и някои транспаранти, възхваляващи военните групировки "Хизбула" и "Хамас". На един от тях беше изписано "7 октомври, ден на палестинската съпротива", визирайки атаката на "Хамас" в южната част на Израел, вследствие на която започна войната.
На друг голям транспарант пишеше "Смърт, смърт на ЦАХАЛ", визирайки въоръжените сили на Израел.
Левски вероятно ще е с най-нисък коефициент за жребия в Лига Европа
Септември започва с отлични условия за любителите на късното море
Удобно и сигурно банкиране за пенсионерите със сметка от Fibank
Високо ниво на риск: Над 140 кораба са потопени в Черно море за 60 дни
МЗ: Пациентите не са длъжни да осигуряват кръв, за да получат лечение
Нов диоден лазер и роботизирана ръка за кохлеарни импланти заработиха в ИСУЛ
Ползи от прополиса за организма
Грижи за пъпа при новороденото
Извънземни пейзажи: Уникален гейзер в САЩ блика от земята след неуспешен сондаж
„Маринър 2“: Първата сонда, достигнала друга планета, излита на 27 август 1962 г.
Бил Гейтс направи мрачна прогноза: AI носи заплаха от биотероризъм и масова безработица
Астрономи наблюдаваха повърхността на Бетелгейзе с телескопа ALMA
Мирчев: Ще има истински реформи или леко драскане върху обвивката на мафията?
Съдът във Варна увеличи с 2 години престоя в затвора на сириец, заклал свой сънародник
Българин е изчезнал в наводнението в Непал
Полицията във Варна с акция срещу гонките и дрифтовете по пътищата
Благотворителна изложба с вход свободен подкрепя деца с аутизъм от Варна
Удобно и сигурно банкиране за пенсионерите със сметка от Fibank
САЩ с поръчка за микрореактори, които да използва за отдалечени военни бази
Полша поиска от ЕК да глоби Meta с 250 млн. евро заради фалшиви реклами
Спадът в доставките на компютри на HP засенчва силния ръст на приходите