Eксперти по водоснабдяване алармираха за негативните ефекти от сушата. Според тях през последните 4 години пролетните валежи са значително под нормата, а през юни достигат едва 30% от обичайните стойности.
Към 1 юли язовирите са пълни средно 63%, а загубите на вода по остарялата ВиК мрежа надхвърлят 50%.
"Сахарският климат настъпва към нас. Това е тенденцията", каза проф. Емил Гачев - ръководител на секция "Води" към Института за изследване на климата, атмосферата и водите при Българската академия на науките.
Към днешна дата 60 от 256 общини са на воден режим. 91 500 от 6 милиона и половина жители са без постоянен достъп до вода. Към 14 юли язовирите са пълни средно с 61% от полезния си обем.
"Тук обаче имаме много голямо разминаване в територията на страната. Най-добре е в това отношение Югозападна България и района на високите планини, където язовирите са над 80%. Това важи също са "Искър", за "Бели Искър", за тези язовири, които захранват София, докато най-тежко е положението в Северозападна България, където някои от язовирите са едва на 20% пълни", уточни проф. Гачев, цитиран от БНР.
"Всяка втора капка общо взето се губи преди да стигне до потребителите. В някои райони всъщност повече вода се губи, отколкото се потребява", допълни той.
Снимка: БГНЕС
Дженифър Анистън намери щастието с Джим Къртис
Барбара Палвин и Дилън Спраус очакват първото си дете
6 неустоими рецепти за италиански кексове
Как да разпознаем симптомите на артериалната хипертония?
Какво помага при колики?
Фондация „Нашите недоносени деца“ представя Харта на малките герои
Как се извършва лечението на RSV инфекция при бебето
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Исторически успех: DARA спечели "Евровизия" с "Бангаранга"
Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
Bangaranga, България! DARA спечели "Евровизия"!
Кадър на деня за 16 май
Мечтата на Унгария за еврозоната променя облика на пазарите на облигации в региона
Кои милиардери ще определят развоя на може би най-скъпите междинни избори в САЩ?