Въвеждането на еврото като официална валута ще изисква определени промени в българското законодателство, за да се гарантира правната сигурност и да се създадат условия за плавно и безпроблемно преминаване към новата валута, заявява председателят на Народното събрание Наталия Киселова.
Опитът на държавите членки, последно въвели еврото, показва, че обикновено в периода, предхождащ датата на присъединяване към Еврозоната, се приема закон, уреждащ общи въпроси, свързани с единната европейска валута, уточнява тя.
Амбицията на 51-вото Народно събрание е законодателно не само да се уредят принципите, които трябва да се спазват при въвеждането на еврото, но и да се гарантира на българските граждани, че са приети всички мерки, предложени от регулаторите и изпълнителната власт, в случай че са установили законодателни пропуски, позволяващи спекула след въвеждането на единната европейска валута, подчертава Наталия Киселова.
Българските граждани трябва да бъдат спокойни, защото със Закон вече е регламентирана както датата на присъединяване към Еврозоната, така и продължителността на периода на едновременно обращение на двете парични единици и на периода на двойно обозначаване на цените, начините за защита на потребителите и др., посочва председателят на парламента.
Парламентът е ангажиран и вярвам, че в него има мнозинство, което ще положи всички необходими законодателни усилия, за да се завърши процесът на пълното приспособяване на българското законодателство към еврото в областта на публичните финанси, платежните услуги, данъчната система, капиталовия пазар, финансовата система и търговското право, отбелязва Наталия Киселова.
Снимка: БГНЕС
Министър Стоянов: Нямаме отговор от Украйна за дрона
Лавров: ЕС изнудва Вучич да застане срещу Русия
Доц. Даниел Бенатов: Путин не може да си позволи мир
Измама за $1,2 милиона? Инвеститори съдят Селена Гомес
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
Роувърът на НАСА откри скъпоценен камък на Марс: Защо това е странно?
Частично лунно затъмнение през август 2026 г. – ще можем ли да го наблюдаваме
Astranis представи нов сателит за наблюдение в геостационарна орбита
Телескопът MOTHRA засне ударни вълни около мъглявината Охлюв
Костадинов: Радев дава АМ “Черно море” на Турция
Кричим изпрати жестоко убития Георги Кузев на рождения му ден
Запълниха поредно дере във "Виница" със строителни отпадъци (ВИДЕО)
Крисия и Веселин Маринов пят на плажа в "Аспарухово"
Спипаха двама за кражба от магазин за дрехи във Варна
Безработицата в България се повишава до 3,5% през второто тримесечие
Заплатите на шефовете от S&P 500 достигат нови рекорди по примера на Мъск
Как младите потребители трансформират пазара на парфюми?
Напрежението между Русия и Япония расте след посещение на Путин на Курилските острови
преди 1 година
преди 1 година