В първия дом всички хора, без значение мъже или жени, бяха обръснати. По данни от тях - защото има въшки и бълхи. Мога да потвърдя, че имаше и хлебарки. Открихме папка с протоколи за скъпоструващи медикаменти, но такива не открихме. Открихме обаче упойващи, кръворазреждащи и психотропни медикаменти. Не открихме опис, рецепти, медицински досиета, регистър на личните лекари, не открихме данни за роднините. Това заяви на съвместен брифинг със социалния и правосъдния министър Иванка Динева, директор на "Медицински надзор“.
"Молехме се в три и половина да ни дадат телефона на дъщерята на 96-годишната жена. Не ни го дадоха. Попитах ги как настаняват, като нямат данни? Подходът за укриване върви и вероятно ще продължи да върви. Държавата се е погрижила да се проследи дори електронно“, добави тя.
Бъдете внимателни къде настанявате близките си
"Не открихме документи дори за квартири под наем. В три и половина бе изведена последната 96-годишна баба със здравословен проблем. По време на прегледите се установи, че памперсите на всички са сложени върху стари памперси. Всички привидно мислехме, че поне за това са се погрижили", поясни Динева.
"Бъдете сензитивни и внимавайте къде давате близките си. Вчера имаше случай, в които доведоха една дама, но като видяха за какво става въпрос, си тръгнаха. Бяха уплашени от това, което видяха. Нас като професионалисти също ни уплаши", коментира изпълнителният директор на Агенция за качеството на социалните услуги Виктория Тахова, цитирана от "Фокус".
Образувани са досъдебни производствата
Тя разказа, че един от настанените там хора е бел заспал, а металната чиния с храна е била под устата му на леглото, а таксата за този "дом" е била 1100 лв. А качеството на храната е било много лошо - грах, боб, леща и застояло месо.
Всички прозорци са били с решетки, мъж се е молел за филия хляб, бил е с видими белези на недохранване. В един от домовете на фона на мизерията са били поставени чисто нови телевизори..
"Образувани са две досъдебни производствата. През години не сме спирали с проверките на тези и още домове на територията на Варна. Много проверки са направени. Лицата са едни и същи, фирите се сменят през няколко месеца, а собственици са немотни лица със скитнически начин на живот", подчерта директорът на Областната дирекция на МВР във Варна старши комисар Андрей Ангелов.
Снимка: Pixabay
преди 5 дни