Започна описването на щетите след градушката, която удари няколко села в Ямболско и община Нова Загора.
Ледените късове с големина на яйце потрошиха прозорци, автомобили и унищожиха почти на 100 процента насажденията и земеделската продукция върху стотици декари площ. Има убити животни и прекършени дървета.
Хората разказват, че градушката е продължила поне 20 минути и е била като бомбардировка.
"Всички земеделци, които имат земя в землищата на Млекарево, Любенова махала, Радецки, Новоселец, Пет могили и Бял кладенец, имат срок от 10 работни дни, в който да подадат заявление към Общинската служба "Земеделие". Там ще бъде сформирана комисия, която ще направи оглед и съответно ще се търсят обезщетения по реда на Министерството на земеделието", каза кметът на Нова Загора Галя Захариева.
"Започна без дъжд, само едри зърна падаха и в началото дори не очаквахме, че е град", разказа Добринка Иванова.
"Казват, че трябва да мине комисия, но тя може да дойде чак след един месец. И какво ще правим ние през този месец? Стоим и чакаме. И докога? Една година - суша, после украинската война... Земеделците вече не знаят какво да правят. Хората вдигат ръце. Вдигат ръце отвсякъде. Четвърта година подред. А тази година вече е тотална. Всичко е загубено на 100 процента. Няма блок, който да не е пострадал. Няма нито един, който да е останал незасегнат", оплака се земеделски производител.
Снимка: Bulgaria ON AIR
ДБ питат Радев: Русия агресор ли е срещу Украйна?
Никола Цолов: Предателство е единствената правилна дума за чувствата ми в момента
Рубио нарече Тръмп глупак? ВИДЕО
5-те кръвни теста, които всяка жена над 40 години трябва да си направи
Психология за родители: Следродилна депресия и емоционални колебания
ЕС прие Закон за критичните лекарства: какво означава това за пациентите
Кои процедури могат да помогнат в заличаването на стрии?
Задух – трудностите при поставяне на диагнозата
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора
От врачанското село Згориград до залата на Чимаев и спаринги с Царукян: Българин покорява ММА в Америка
Съвременните градове поставят фокуса върху личностното развитие на хората
Локо Пд победи Ботев и стигна до бараж, Черно море не успя да се класира
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин
Къщи с големи дворове търсят щвейцарци и германци в села в Добричко
Надеждите за мир в Близкия изток тласнаха европейските борси до най-високото им ниво от 2 март
Войната натежава на глобалния растеж, а опасенията за цените се засилват
Има ли риск от разпродажба на американски ДЦК?
Anthropic: Развитието на AI трябва да се насочва от религиозни лидери и гражданското общество