Обявиха жълт и оранжев код за интензивни валежи за събота, 24 май, като почти цялата страна ще бъде засегната от лошото време.
Оранжев код е в сила за областите София, Пазарджик, Пловдив и Стара Загора. Сумарните количества дъжд ще надхвърлят 40-50 литра на квадратен метър.
Изпълнителната агенция "Борба с градушките" (ИАБГ) е в пълна готовност за обработка на градоопасни облаци с цел защита на земеделските площи.
От командните пунктове в Северна България е обработена една облачна клетка и са изстреляни 10 ракети. Чрез самолетен способ е извършена противоградова защита над областите Ловеч, Габрово, Велико Търново и Търговище. С два самолета са обработени 5 градоопасни клетки, като са използвани 36 палки и 344 шпули.
От началото на активния сезон по противоградова защита, който стартира на 15 април, до момента в страната са проведени 65 въздействия, обработени са 267 градоопасни облака и са изстреляни общо 4 558 ракети, от които 2 629 в Южна България и 1 929 в Северна България.
Към момента три самолета са в готовност да извършват обработка на градоопасни облаци в тази част на страната, увериха от ИАБГ днес и добавят, че данните от радарната система за ранно откриване на потенциално опасни облачни клетки се следят в реално време.
Снимка: Pixabay
България с три световни титли от Световното първенство на KWF
Румънците посрещат по-скъпа Коледа с по-скромни подаръци
Как евтините китайски дрехи заляха Европа
Рецепти за Коледа – Как да си направите вкусен празничен щолен
Чрез микропластмасата се разпространяват опасни бактерии
Клиника по неврохирургия в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ отпразнува своята 20-годишнина
Защо се будим малко преди алармата?
Наследствена ли е шизофренията?
Лунната почва може да съдържа следи от земната атмосфера
Антитела, проектирани от изкуствен интелект, ще бъдат тествани на хора
Признаци за бъдеща катастрофа в Антарктида
Разкриха влиянието на Марс върху климата на Земята
България и още три държави искат от ЕК алтернативи за финансирането на Украйна
Явор Божанков: Нашият народ ясно заяви от София до Варна, че няма да потъпкавт достойнството му
11 варненци ще получат еднократни социални помощи, 8 се опитаха да измамят системата
РЗИ – Варна: Има ръст на острите респираторни заболявания в областта
Във варненско село написаха най-дългото писмо до Дядо Коледа
Кадър на деня за 13 декември
Защо изкуственият интелект няма да измести, а ще трансформира приложенията?
Уиткоф ще се срещне със Зеленски и други европейски лидери в Берлин
Как Европейският парламент все още може да провали сделката ЕС-Меркосур?