Финансовото министерство финансира дейности, свързани с транспорта, но не финансира разходите за персонал по отношение на търговски дружества, чийто едноличен собственик на капитала е Столичната община. Това каза финансовият министър Теменужка Петкова по време на брифинг относно стачката на работниците в градския транспорт на София.
"Изцяло ангажимент на кмета на Столичната община е да предприеме необходимите действия и мерки, така че да определи и осигури финансирането за възнагражденията на работниците в столичния градски транспорт", подчерта тя.
По думите ѝ това може да се случи или чрез компенсиране и предоставяне на тези средства за сметка на собствени приходи, или чрез преходни остатъци.
"Съгласно отчета на Столичната община към 31 март 2025 г. преходният остатък е в размер 638 млн. лева. От тях 472 млн. са от местни дейности, а 166 млн. лв. са от държавни дейности. Ако кметът на Столичната община иска, би могъл да направи такова преструктуриране с оглед на това, че СО няма приет бюджет. Сега е моментът да се проведат преговори и да се вземат необходимите решения, свързани с възнагражденията на работещите в столичния градски транспорт", уточни Петкова.
Евтим Милошев: "Евровизия 2027" е огромна възможност за България
Нови правила в ЕС за опаковките: Целта е рециклиране над 70%
ВАС върна делото за конфликт на интереси срещу шефа на НСИ
С помощта на ИИ се създадоха бактериофаги срещу резистентни бактерии
Здравеопазването с най-голям ръст на наетите с близо 10,8 хил. души за година; Кои области имат най-много лекари и кои най-малко
Нова родилна зала с басейн отваря врати в МБАЛ - Шумен
Безплатни консултации за профилактика на рака на гърдата в София
Разгадаха мистерията на Олтарния камък в Стоунхендж
Телескопът „Джеймс Уеб“ откри три активни черни дупки в млада галактика
Вода на Луната: Откриха кални реки на нашия спътник
Археолози откриха „извънземен“ метал в пръстени на 3800 години
Варна ще помага на Бургас за "Евровизия" с логистика и съпътстващи събития
„Испански страсти“ завладяват тази вечер Летния театър във Варна
Къмпинг за начинаещи или как да избягаме от глада в гората
Йорданова: Управленската програма е с логото на „Прогресивна България", а не с държавния герб
Пулев: Вече няма риск от шоково поскъпване на цените на горивата на дребно
Строителството на последния участък от магистрала „Струма“ трябва да започне през 2027 г.
Ръстът на производствените цени в САЩ се забавя по-рязко от прогнозираното
НАП и КЗП наложиха глоби за над 3 млн. евро за необосновано вдигане на цени и данъчни нарушения
Седмичните молби за обезщетения при безработица в САЩ се увеличават умерено