Повишение на доходите на българските граждани, достойни възнаграждения и по-щастливо бъдеще - това ще е крайният ефект от влизането на страната ни в Еврозоната. Това посочват от Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ) в позиция, свързана с членството ни в Еврозоната.
В нея се казва, че всеки, който се опитва на финала на многогодишни усилия да възпрепятства приемането на единната европейска валута, има други цели и интереси, а не тези на работещите.
От КНСБ припомнят дългогодишната си позиция в подкрепа за въвеждането на единната европейска валута възможно най-бързо. Синдикалистите споделят, че България е част от Банковия съюз на Европейския съюз от 5 години, както и че валутният борд пази финансовата стабилност на страната ни през последните 27 години, но в същото време ограничава потенциала на българската икономика, забавяйки реалната конвергенция на доходите.
Еврозоната стимулира икономическото развитие, водейки до ръст на производството и търговските обороти, резултат от което са по-високи заплати и по-високо вътрешно търсене, са сред аргументите на КНСБ за присъединяване към Еврозоната.
Според тях Еврозоната води до по-бърза конвергенция на доходите на работещите спрямо средноевропейските, както и че тази теза е потвърдена от вече присъединили се страни членки на ЕС към Икономическия и паричен съюз, като това се отнася в особена степен за Литва, Латвия и Естония, които имат сходна икономическа и парична система като нашата.
При тях се наблюдават ръстове на заплатите от 80 до 120% в рамките на 6-7 години след присъединяването.
"КНСБ няма да допусне популизъм и политически сметки да засегнат благосъстоянието, икономическата и социална сигурност на българските работници", се подчертава още в позицията на КНСБ.
Снимка: pixabay
Лицензът за дружествата на "Лукойл" у нас е удължен до 29 октомври
22-годишна жена загина при катастрофа на Околовръстния път в София
"Справедливата цена" се връща на дневен ред, но кой ще пази потребителите?
Граничното личностово разстройство повишава риска от сърдечни и метаболитни проблеми
Белтък пази способността на мускулите да се възстановяват
Талията насочва за наличието на сърдечносъдов риск повече от ИТМ
Молекулярен механизъм може да стои в основата на прееклампсията
Не е смъртна присъда, ако космонавт се откъсне от МКС – ето какво може да се случи
Ще загуби ли Земята гравитацията си по време на слънчевото затъмнение през 2026 г.?
Откриха кристали на Марс, които може да пазят следи от древна вода
Атмосферата на Плутон изчезва, докато планетата джудже се отдалечава от Слънцето
Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
S&P 500 се повиши в сряда след публикуването на данните за инфлацията в САЩ
Мартин Георгиев: Европа повежда ралито – по-евтин пазар с по-добри отчети
ЕЦБ е склонна да одобри сделката на UniCredit за Commerzbank
Носимите устройства на Google ще проследяват инсулиновата резистентност
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година