This is a modal window.
Премиерът Росен Желязков възложи на отговорните министерства и институции да ревизират работата на системата за ранно предупреждение BG-ALERT.
"През последните дни темата за начина на задействане и функциониране на системата BG-ALERT предизвика сериозна полемика. За пореден път констатираме, че системи, които са изградени с публични средства, поради определени ведомствени или други съображения, не сработват тогава, когато им е времето, мястото и повода да сработват", каза в началото на днешното правителствено заседание министър-председателят.
Премиерът Желязков разпореди в рамките на 10 дни Министерството на вътрешните работи, чрез пожарната служба, министерствата на околната среда и водите, на икономиката, на енергетиката, на земеделието и на електронното управление, заедно с НСОРБ и НИМХ, ИАБГ – да представят план и ако трябва промени в наредбата за системата, така че тя да заработи.
"Да съставят план и ако е необходимо промени в наредбата, за да може тази система да работи. Управлението е синтез от споделяне на информация и системи, няма как да се феодализира някоя система и да пази информацията за себе си и една система, която е изградена, да се окаже, че не са минали определени хора обучение да работят с нея. И това не може да е извинение, 10 дни колеги поредни, и след това няма прошка", каза Желязков.
По-рано днес и.ф. главен прокурор сезира вътрешния министър за извършването на проверки относно състоянието и функционирането на системата BG-ALERT с цел защитата на високия обществен интерес.
В писмото пише, че заради зачестилите бедствия на наша територия и серията земетресения в Турция се поражда безпокойство за състоянието и функционирането на системата BG-ALERT за разпространение на съобщения за предупреждение на населението.
Системата за ранно предупреждение не се задейства при обилните валежи в Монтанско, които доведоха до наводнения и бедстващи хора. Нямаше предупреждение за предстоящия порой.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)