След обилните валежи, които наводниха селища в Монтанско през последните дни, животът в засегнатите райони бавно започва да се нормализира.
Днес на много места започна опис на щетите. Много къщи са наводнени, а местните жители се борят да възстановят домовете си.
Сред тях е Десислава Боянова, която разказа за преживяното
"Беше трагично. Имаше много вода, хората избягаха от къщите си. После дойдоха пожарникарите и започнаха да изпомпват водата", каза Боянова.
Тя е изгубила много от покъщнината си — хладилници, перални, оранжерии и животни. Водата от чешмите в селото е негодна за пиене, което принуждава жителите да носят вода от други места.
По думите ѝ социалните служби вече са започнали оглед на щетите и са предоставили формуляри за помощ, но нуждите на хората остават големи. За момента основният приоритет е осигуряването на чиста питейна вода и подслон за засегнатите.
"Положението е трагично. Никога не се е случвало нещо подобно от толкова години насам", сподели още Боянова с тъга.
От областната администрация обявиха, че работят съвместно с кметовете на засегнатите села за оказване на помощ. Доброволци също продължават да оглеждат щетите по къщите и да съдействат на местните жители.
Най-спешната задача в момента остава осигуряването на чиста вода за пострадалите, докато постепенно започне възстановяването на нормалния живот.
Футболистът Рубен Диас и водещата Мая Джама скъсаха
Димитър Недков за Евровизия: Българите спечелихме първата си геополитическа битка
Украйна отговори на заплахата от нови удари: Путин да спаси страната си, ако може
Аркади Шарков: Думата "реформа" е придобила много изкривен характер
Психология за родители: Следродилна депресия и емоционални колебания
ЕС прие Закон за критичните лекарства: какво означава това за пациентите
Кои процедури могат да помогнат в заличаването на стрии?
Задух – трудностите при поставяне на диагнозата
Ще ни позволи ли медицината да „надхитрим смъртта“?
Откриха суперземя в орбита около близко до нас червено джудже
Меркурий се е сдобил с цялата си вода само за един ден
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора
Пазаруването вече се превръща във финансова стратегия
От врачанското село Згориград до залата на Чимаев и спаринги с Царукян: Българин покорява ММА в Америка
Съвременните градове поставят фокуса върху личностното развитие на хората
Локо Пд победи Ботев и стигна до бараж, Черно море не успя да се класира
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин
Надеждите за мир в Близкия изток тласнаха европейските борси до най-високото им ниво от 2 март
Войната натежава на глобалния растеж, а опасенията за цените се засилват
Има ли риск от разпродажба на американски ДЦК?
Anthropic: Развитието на AI трябва да се насочва от религиозни лидери и гражданското общество