Земетресението близо до Истанбул разлюля и Бургас. Трусът беше усетен най-силно по високите етажи на жилищните сгради. Премиерът Росен Желязков, който беше на посещение в морския град, коментира, че няма как системата за ранно известяване BG-ALERT да сработи, защото земетресенията не могат да се предвиждат.
Земетресението притесни бургазлии, които побързаха да напуснат домовете си
"Доста ни разлюля! Излизаме за всеки случай, ако има вторични трусове, да сме на по-ниско", сподели очевидец.
"В коридора имаше някакъв пукот и това е! За секунди", каза друг.
"Страшничко си беше! Но слава Богу, всичко отмина", разказа жена.
Други си спомняха, че са преживели и по-силни трусове.
"Най-голямото беше в края на 70-те. Тогава, като излязох на терасата, виждах, как двата блока се събират един към друг. Това значи, че е било доста голямо. Ние не сме в такъв сеизмичен район", коментира очевидец.
Властта се размина в информацията дали системата за ранно предупреждение е сработила
"За съжаление, все още естественият и изкуственият интелект не могат да предвидят с достатъчна достоверност настъпването на земетресения по начина, по който да не се създава паника в населението, да бъдат оповестени. Така че не, че системата не е сработила. Тази и други системи в България не могат да правят масово ранно предупреждение за земетресения", уточни Желязков.
"Доколкото знам, е сработила. Не мога да кажа дали всеки човек в Бургаска област е бил предупреден", посочи министърът на вътрешните работи Даниел Митов.
Оказа се, че информацията, която е получена на някои телефони е от платформи на операционната система на Android и няма връзка с BG-ALERT.
Вижте повече в репортажа на Стиляна Георгиева.