Светъл вторник: Ден за почивка и почит към жената

На този ден се посяват цветя и зеленина

22.04.2025 | 06:40 Редактор:
Всеки труд през тези дни може да бъде безплоден.
Всеки труд през тези дни може да бъде безплоден.

Lторият ден от Светлата седмица, периодът след Великден, се нарича още Светъл вторник. Православната църква продължава да чества Възкресението на Христос, а в богослужението отново звучи поздравът "Христос Воскресе!". Литургиите са тържествени, с радостно звучене, и са посветени на победата на живота над смъртта. 

Ден с особено внимание към жените

В народната традиция в някои региони Светъл вторник се отбелязва като ден на женската сила и закрила, а девойките се събират за общи игри и песни. Има поверие, че ако на този ден се посеят цветя или зеленина, ще поникнат буйно и красиво, защото земята е "осветена“ от Възкресението.

Традицията повелява също така през Светлата седмица да не се върши тежка работа – не се оре, не се сее, не се пере и не се тъче. Смята се, че всеки труд през тези дни може да бъде безплоден или дори да донесе нещастие. Затова Светъл вторник е ден за почивка, събиране със семейство и близки, и за радост.

В някои части на България е запазена традицията на така наречените "люлки“ – големи люлки, които се връзват на дървета и на които се люлеят млади моми и ергени. Смята се, че люлеенето гони злите сили и носи здраве. Люлките са украсени с венци от цветя и ленти, а около тях се пеят песни и се играят хора.

Почитаме мъртвите

Също така се вярва, че на Светъл вторник душите на починалите още се намират на земята, затова някои семейства оставят храна на праговете си или носят в църквата за раздаване – като жест на милостиня и спомен за починалите.

В много домове се поддържа трапезата празнична, като се сервират традиционни ястия – козунак, яйца, агнешко месо, салати и зелени храни.

Обичаите на Светъл вторник са дълбоко свързани с пролетната природа и надеждата за плодородие, здраве и щастие.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)