Исканията ни са мирни, справедливи и честни - човешки искания - право на живот и да не се налага да излизаме, за да го искаме. Това каза бащата на убитата на пътя Сияна - Николай Попов.
В събота и неделя предстоят големи протести, с които се настоява убийствата по пътищата да спрат. В събота такъв ще се състои в село Телиш, както и пред всички съдебни палати в страната, а в неделя от 13 часа ще е пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" в София.
Срокът, който дава почернения баща, не е утре, а още днес и сега: "Трябва да има действия днес, всеки ден, иначе няма да стане - ще се отложи във времето, ще го забравим и няма да има никакъв резултат".
Той че не е готов на крайни действия.
"С добро можем да постигнем всичко - с културно и нормално поведение. Боря се да няма повече жертви на пътя. 11-и ден успявам - според сводката на МВР, поне аз не съм чул да има инциденти, дано съм прав", допълва той, като не крие, че голямата подкрепа, която получава, е това, което му дава сили.
Според него на първо място трябва да се обезопасят 36-те смъртоносни участъка. По думите му това може да стане с елементарни средства: "Имаме крачка напред - обезопасиха пътя при Български Извор, който даваше по няколко жертви ежегодно. Виждам нещо положително, това ми дава сили да продължавам да говоря. Може би това говорене кара хората да са по-внимателни. Това е добро начало, но е необходимо този процес да е последователен".
Той подчерта, че трябва да има ефективност на наказанията. Според него увеличението на глобите не би довело до толкова голям ефект за спиране на катастрофите, колкото ефективното им прилагане. "Системата с камерите е ефективна, защото няма човешки фактор", смята той, цитиран от БНР.
Николай Попов е разговарял с регионалния и правосъдния министри, а за вътрешния каза, че го е блокирал. Разговарял е още с Бойко Борисов, Васил Терзиев и Илияна Йотова: "Те ми обещаха морална подкрепа и че ще свършат нещо. Длъжни са да свършат нещо - дължат го на хората. Ако имаше един знак, който струва 50 лв., за ограничение на скоростта и опасен участък, Сияна щеше да е вкъщи, а нямаше аз да ходя на гробищата всеки ден".
Той изказа мнението си, че безхаберието и корупцията са свързани.
"Безхаберието е много голям проблем. В България някой като заеме отговорен пост, смята, че Господ е с него, но не е така. Може ли да се подават толкова сигнали и те да достигат до един чиновник в АПИ - г-н Иваничков, и да не се предприемат елементарни мерки. Има 3 катастрофи там, 3 жертви от началото на годината. Още на първата жертва трябваше да сложат един знак, колчета", коментира той.
"Вярвам на прокуратурата. Мисля, че е достатъчно силна, за да си свърши работата. Вярвам, че тази смърт трябва да е последната, дъщеря ми да не е загинала напразно и оттук нататък да не умират повече деца. Това ми дава вътрешна вяра да продължа живота си", поясни още Николай Попов.
Той декларира, че няма да позволи да го използват за политически игри и интриги и помоли да не намесват дъщеря му с политика.
Снимка: Facebook
Зеленски: Русия има пет сценария за разширяване на войната през Северна Украйна
Земетресение със сила 3,9 по Рихтер в Дания
Защо всички военни самолети са сиви?
Георги Чиликов си тръгва от Дунав, поема Черноморец?
Затлъстяването повишава риска от рак
Внезапно залежаване в напреднала възраст – кои състояния стоят зад него?
Отбелязваме Международния ден на клиничните изпитвания
Писането на ръка като нов начин за ранна диагностика на Алцхаймер
Гърбат кит постави абсолютен рекорд с епично пътешествие до Австралия
Разкриха тайните на Великата китайска стена: Намериха скрити артефакти
„Джеймс Уеб“ предизвиква науката: Вселената може да е два пъти по-стара
НАСА променя плановете си за мисията „Артемида 3“ и отлага кацането на Луната
Интензивни валежи и риск от наводнения до 25 май
Вицепремиерът Иво Христов ще организира "Евровизия 2027" в България
Краткосрочното отдаване на стаи и апартаменти изисква регистрация, напомнят от Община Варна
МОН публикува ключ за верните отговори на матурата по БЕЛ от днес
Свръхпроизводство в Европа и скъпи консумативи притискат млечния сектор у нас
Творби от ранните години на колумбийския художник Ботеро отиват на търг
Базираният в Люксембург Innovation Fund, собственост на Eurobank Group, инвестира в CSoft
Столичната община премахва незаконните конструкции на „Капитолия“ в Борисовата градина
преди 1 година