Президентът Румен Радев коментира диалога между колегите му Доналд Тръмп и Владимир Путин във връзка с войната в Украйна:
"Предстоят важни разговори за мира и бъдещето на Европа. Всички вече виждаме, че събитията в последните дни се развиват с огромна скорост и реализма започва да измества невежеството по отношение ситуацията в Укрепна. Това поставя в ступор много политици, сред които и българските, които са в режим на ослушване, и вярваха в победата на Русия", заяви той
Държавният глава добави, че засега Европа не намира място в диалога между САЩ и Русия за бъдещето на Украйна.
"Трябва да си даваме сметка, че диалогът между президентите Тръмп и Путин отваря нова ера в взаимодействието на глобалните сили, което измества институционалните структури в международният ред", каза още Радев.
Президентът призова Европа час по-скоро трябва да излезе от утопията, в която се намира: "Днес очакваме да бъде представен американския мирен план за Украйна, но дори това да не се случи, някои от културите вече се изясняват. Ясно е, че Украйна не може да си върне границите от 2014, че не може да се присъедини в НАТО и че САЩ няма да участва със свои войски в Украйна".
Той бе категоричен, че голямата задача на Европа е да намери своето място в масата на преговорите.
"От самото начало на този военен конфликт съм на мнение, че той не може да бъде разрешен с военни средства. Нека се върнем в началото на война, когато Хенри Кисинджър излезе с позицията "територии срещу суверенна демократична свободна Украйна в останалата част“. Знаете какво се случва с всеки политик, който се опитва да изложи позиция за разум. Трябваше ли да минат 3 години с хиляди загинали и опустошена война, за да се върне отново в плана на Кисинджър. Нека българските политици се замислят дали да се подчиняват на утопията с всички катастрофални последици, или да се бори за реално възможното", каза още Радев, цитиран от "Фокус".
Как се справяте с непрекъснато нарастващите цени на храните?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Вадим Ермолаев публично обвини службите в Украйна за опита за убийството му
Скандален клип от Пловдив: Младоженка се вози върху покрит с воал автомобил
Демерджиев се срещна с представители на администрацията и на Конгреса на САЩ
Бункер от Студената ще се превърне в луксозен комплекс в стил "Страшния съд"
Отражение на високите температури върху бременността
Защо болестта на Паркинсон и деменцията изискват повече внимание през жегите?
Кога онлайн консултацията със специалист може да ни спести време и излишно притеснение?
Секс на плажа и с какво трябва да се внимава?
Месо от епруветка и „адски пожари“: Учени с шокираща прогноза за живота на Земята през 2100 г.
Френски стартъп разработи капсула за оцеляване
Микропластмасата в кръвта е свързана със сериозен риск от сърдечни заболявания
Археолози откриха римски град, останал скрит под блато в Швейцария 2000 години
Вдигат с 5% възнагражденията в „Градски транспорт“ – Варна
Българинът плавно, но сигурно променя начина си на хранене и избягва глутен и лактоза
"Глупавите" телефони се завръщат триумфално в България
Историк: Навършват се 186, а не 189 години от рождението на Васил Левски
Горещниците - най-огнените дни в народния календар
Европейските борси затвориха разнопосочно в четвъртък
Ат. Пеканов: Целта е възможно най-много средства по ПВУ да се разплатят до 31 август
Украинският парламент е одобрил състава на новото правителство*
Японската Kyowa Europe откри нова производствена база в София
преди 1 година