Ще помогне ли таванът на надценката на храните за влизането ни в Еврозоната?

Желязков заяви, че евентуална пряка намеса на държавата може да доведе до дефицит и спекула

07.02.2025 | 18:28 Редактор:

Премиерът Росен Желязков настоя, че пряка намеса на държавата на пазара на основните стоки от потребителската кошница е недопустима, но това не изключва контролните механизми, с които разполагат регулаторните органи.

Екипът на Bulgaria ON AIR се срещна с Рени и Светлана в един от кварталните магазини в столицата. Според Светлана цените в другите европейски държави са сравнително ниски спрямо тези у нас.

"Тези дни се върнах от Виена, цените горе-долу са еквивалентни, но качеството е друго, има и по-евтини", коментира Светлана.

Търговци подкрепят идеята

А Рени смята, че приемането на еврото няма да повлияе на цените в магазините.

"Мисля, че няма да стане по-скъпо, не си мисля, че ще стане двойно по-скъпо", каза Рени Петрова.

Някои търговци обаче подкрепят идеята за въвеждане на таван на надценките за стоките.

Не трябва надценката да е прекалено висока

"Добре е да има таван на цените, защото би следвало всеки един човек да бъде свободен да си купи това, което иска. Има спекула - ние, като производител на месо, не сме вдигнали цените. Цената трябва да бъде съобразена с надценката, печалбата, тя да не е прекалено голяма, но и малка, за да може човек да изкара както заплатите на служителите, така и да не е в разход", смята управителят на магазин Александра Попова.

От потребителските асоциации не подкрепят идеята за таван на надценките.

"Когато ограничите надценките на търговците, вие ще накажете малките търговци, не големите вериги. Когато големият конкурент започва да поддържа дъмпингови цени, за да може малкият да фалира и след това големият да качи отново, като намалите надценките, малките ще затворят, това е равно на по-малко конкуренция на пазара", поясни директорът на "Активни потребители" Богомил Николов.

Според финансовия експерт Любомир Дацов предложението е политическо и въвеждането на таван няма да помогне за влизането в Еврозоната.

Премиерът Росен Желязков заяви, че евентуална пряка намеса на държавата може да доведе до дефицит и спекула.

"Пряката намеса на пазара на основните стоки от потребителската кошница е една недопустима намеса в рамките на пазара, но това не изключва контролните механизми, с които разполага държавата в лицето на регулаторните си органи. Това трябва да бъде регулация, свързана с недопустими съгласувани практики и картелни споразумения", заяви Желязков.

"Опитът на някои европейски държави досега да предложат механизъм на пределните цени или пределни надценки, доведоха до значително по-висока инфлацията, отколкото в България", посочват от Сдружението за модерна търговия.

Вижте повече в репортажа на Алекс Христов.

Снимка: БГНЕС