Румен Радев: Прокуратурата се превърна в инструмент за държавно управление

Проблемите на правосъдието продължават да интересуват живо българите и чуждестранните инвеститори, заяви президентът

04.02.2025 | 14:51 Редактор:
Радев изтъкна, че няма ефективни разследвания и осъдени за престъпления по високите етажи на властта през последните 30 г.
Радев изтъкна, че няма ефективни разследвания и осъдени за престъпления по високите етажи на властта през последните 30 г.

Новосформираният парламент и правителство трябва да предприемат категорични действия срещу политическото и олигархично влияние върху съдебната система. За това призова президентът Румен Радев в изказването си по време на дискусия на тема: "Оттук накъде със съдебната власт?“, организирана от Български институт за правни инициативи.

На събитието присъстват представители на съдебната власт, народни представители и експерти.

"Ще започна с един добре известен цитат: "По делата им ще ги познаете“. Ще си позволя да го перифразирам: "По страховете им ще ги познаете“. В момента, в който приех поканата да участвам в този форум, настана истинска истерия сред средите, които се чувстват комфортно в статуквото на съдебната власт. За които мрежата на "Нотариуса", задушевната атмосфера на "Осемте джуджета" и лепкавото безвремие, обгърнало плътно делото за КТБ, както и избирателното правосъдие, са жизнено необходимият гарант за облагодетелстване и безнаказаност", каза президентът пред участниците на форума. 

Той поздрави организаторите и подчерта, че страната ни се нуждае от "тежък и откровен" разговор по темата, за да се придвижи напред със задоволителни резултати. 

"Като изключим вечно актуалната тема и въпроса за това кой ще бъде главният прокурор, темата сякаш загуби обществен и политически интерес след отмяната на последните конституционни поправки. Но това не означава, че фундаменталното значение за гражданите и държавата е отпаднало. Напротив, проблемите на правосъдието продължават да интересуват живо българите и чуждестранните инвеститори“, смята президентът. 

Според Румен Радев за някои политици се е оказало, че смяната на националния празник и отнемането на правомощията на президента по отношение на служебното правителство, са били по-важни от това да се инициира задълбочен, пълноценен и експертен парламентарен дебат, в търсене на устойчиви решения за правосъдна реформа. 

"Конституционната процедура бе пришпорена, като по този начин самата тема олекна и в очите на българските граждани“, смята президентът. Според него също аферите в съдебната система през последните години не са получили адекватен институционален отговор, което, по думите му, е „брутална демонстрация на безнаказаност и безпомощност“. 

Като един от проблемите Радев открои "намесата на прокуратурата в политическия процес" на страната.

"Прокуратурата, най-вече заради политиците, се превърна в инструмент за държавно управление. Докато в утвърдените демокрации съставянето на правителство е функция на парламентарни мнозинства, то парламентарните мнозинства у нас понякога се оказват функция на решения за главния прокурор или на решения на самия главен прокурор“, коментира държавният глава.

Той изтъкна, че по всички сигнали за престъпления по високите етажи на властта през последните 30 години не се водят ефективни разследвания, няма установяване на виновни и наказани.

Президентът разкритикува начина, по който бяха направени измененията в основния закон в 49-ото Народно събрание, тъй като за авторите им по-важна се е оказала промяната на националния празник и на правомощията на държавния глава, отколкото задълбочения експертен и парламентарен дебат. Същевременно времевата рамка на сложния процес на конституционни промени е била подчинена на тайни вътрешнокоалиционни договорки и пришпорването ѝ е принизило Конституцията.

Снимка: БГНЕС


1
0 rate up comment rate down comment 0
Клатен демократ
преди 1 месец
Браво, много точно и ясно казано. В близката далечина проблясва сянката на Д.П. от тефтерчето на Златанов, наричан по новому Шиши! И, не само - и Баци! Сигнализирай за неуместен коментар