Финансовото министерство прави крачка назад и се отказва от въвеждането на данък подземни богатства, обяви финансовият министър Людмила Петкова пред депутатите в Народното събрание.
"Има промяната на еднократната такса, която заменя данъка върху подземните богатства. Министърът на енергетиката да предложи промяна в наредбата, с която да бъдат актуализирани концесионните възнаграждения", обясни служебният министър на финансите.
По думите ѝ увеличенията на заплатите на полицаите, военните и учителите през 2025 г. ще бъдат предоставени според гласуваните в Народното събрание закони.
"В пакета от мерки нямаше заложени такива, които да предвиждат увеличение в основните данъци - ДДС, корпоративен данък, върху доходите на физическите лица, както и осигуровките", каза още Петкова.
Тя увери - на общините вече са преведени 100 млн. лева. Финансовото министерство се отказва и от данъка върху свръхпечалбите на банките.
Въпреки промените, депутатите не спестиха критики и дори поискаха нов бюджет.
"Голяма част от тези политики няма политическа воля да бъдат приети. Няма редовно правителство", коментира Александър Иванов от ГЕРБ-СДС.
"Това е най-притеснителният бюджет, който сме виждали. Защото увеличаването на приходите с 20% е едно силно пожелание", депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров.
"Между първо и второ четене е интересно кой какви предложения ще направи, за да си изпълните фетиша от 3% дефицит. Категорично съм против цялото това безумие, което искат мимоходом да ни прокарат ПП-ДБ и ГЕРБ", каза Цончо Ганев от "Възраждане".
"Те работят с материали на клиента, ние сме клиентът и им дадохме такава разходна част. Хората не се вълнуват от бюджетни дефицити, а как им се вдигат доходите", заяви Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало".
"Политиката на финансовото министерство е пълна с противоречия и нереалистични очаквания", убеден е депутатът от БСП Атанас Атанасов.
"Тъп бюджет. Ако искате да помогнем на българските граждани, дайте органите да си влязат във функциите и да спрем това увеличение на цените на стоките в магазините", призова Тошко Йорданов от ИТН.
Министър Петкова им отговори: "Да, няма реформи, защото това е работа на редовно правителство, не на служебно".
План-сметката за 2025 г. предвижда икономически растеж от 2,8%, а инфлацията да се забави до 2,4%.
Вижте повече в репортажа на Аксения Мирчева.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)