И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов запозна близки на пострадали и загинали при тежки пътнотранспортни произшествия и представители на Сдружение "Ангели на пътя", както и адвокат Людмил Рангелов, с вижданията си за работещи мерки за превенция на пътния травматизъм и ограничаване на жертвите на пътя, които ще залегнат в концепцията, която предстои да бъде представена в рамките на процедурата по избор на главен прокурор.
В срещата, проведена на 14 октомври в Съдебната палата в София, по инициатива на близките на загинали на пътя млади хора, участваха и завеждащите отдели във Върховна прокуратура - Ваня Стефанова и Виктор Малинов.
"Ние усещаме болката ви. Престъпленията, свързани със смърт на пътя, са основен акцент в работата на прокуратурата. Нашата амбиция е, доколкото законът ни позволява, да направим всичко възможно да постигнем справедливост по тези дела. А със справедливостта ще дойде и генералната превенция", заяви и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов.
По-бързо приключване на експертизите, които са ключови за делата за смърт при пътнотранспортни произшествия, както и на досъдебните производства и нуждата от законодателни изменения, които да решат наболелия проблем с липсата на вещи лица, обсъдиха още ръководството на прокуратурата и близките на загинали на пътя младежи.
Ревизия в работата на магистрата
Във връзка със сигнал, подаден от Сдружение "Ангели на пътя", по повод отказ на прокурор Владислав Владимиров от Апелативната прокуратура в София да подкрепи в съдебна зала протест на Софийската градска прокуратура за по-висока ефективна присъда за причинено пътнотранспортно произшествие заради шофиране с превишена скорост, при което е загинало 20-годишно момче от гр. Перник, а негов спътник е тежко ранен, Борислав Сарафов информира близките, че с негова заповед е назначена ревизия на работата на магистрата.
Екип от прокурори от Върховна прокуратура ще провери работата на прокурора от АП-София от началото на годината, като ревизията ще обхване всички дела и преписки, срочността на произнасянията по тях, натовареността на магистрата и други показатели, свързани с професионалните му задължения.
В рамките на срещата бяха обсъдени и други въпроси, повдигнати от близките на пострадали и загинали младежи при пътнотранспортни произшествия.
Ще гласувате ли на предстоящите избори на 27 октомври?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Официален старт на Джиро д'Италия: Представиха 23 отбора в Бургас
На "Хемус": Гръмна гума на камион, той се удари в бус и две коли
Моторист загина след челен удар в камион
Славия би трудно 10 от Септември
Защо да хапваме агнешко не само по празници?
Многоизмерни затруднения при афазия, връзка между афазия и интелект
Алергии след 40 - когато менопаузата и стресът „включат“ имунната система на пълни обороти
Хирургично лечение на рак на простатата - обзор на хирургичните техники
Доказаха теоретичната възможност за изпращане на съобщения в миналото
Откриха признаци на атмосфера около малък обект отвъд Нептун
Класическата теория за произхода на Луната е изправена пред нови противоречия
Пещерата Шове: Уникални праисторически рисунки, запазени в продължение на хилядолетия
Кола на автопилот остави пияна шофьорка насред пътя
Гърция затяга контрола за чужденци със съдебни проблеми
Тъжна вест! Почина създателят на CNN
Военноморските сили във Варна отбелязаха Деня на храбростта (СНИМКИ)
Какво време ни очаква в четвъртък?
Германия настоява за отпадане на единодушието при вземане на ключови решения в ЕС
Русия възобновява покупките на злато и валута за резервния си фонд
Клаузата на ЕС "един за всички, всички за един", от която зависи сигурността на региона
Dow Jones нараства с близо 560 пункта в началото на сесията в Ню Йорк*