Нов трети Терминал ще заработи на летище София. Изграждането му трябва да започне след две години, а проектът за това беше представен днес. С площ от 65 000 кв. м, четири нива и 15 нови гейта, както и редица удобства, очакванията са Терминал 3 да превърне летище София в първото 5-звездно регионално летище в Европа.
"Проектирахме този нов Терминал 3, за да се възползваме от предимствата на София на картата, защото е много добре разположена в Югоизточна Европа, така че да можете да стигнете от София до Близкия изток за три-четири часа полет", обясни гл. изп. директор на фирмата концесионер Хесус Кабайеро.
По предварителни изчисления изграждането на новия терминал ще струва 500 млн. лв., а с допълните разходи сумата се увеличава до 1,2 млрд. лв.
"Не само, че се влага в развитие на инфраструктура, не само, че се правят нови обекти на терминалите, но и това, че се осигуряват повече линии", добави министърът на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова.
"Общият капацитет, след като отворим новия Терминал 3 заедно с Терминал 2, ще бъде 20 милиона пасажери за година. Това е един от най-големите капацитети сред страните на Балканите и ще доведе до голяма преднина на България пред другите", поясни Кабайеро.
Срокът за откриването на новия терминал е април 2031 г.
Вижте повече в репортажа на Стефан Стефанов.
Ирина Шейк ще ходи по мачовете на Девин Букър
Кои цветя ни носят късмет и щастие?
Тайван променя тактиката си с танковете Abrams
Защо продължителното пътуване влошава хроничната тазова болка при мъжете?
Нова надежда при макулна дегенерация: Иновативна система за продължително лечение
Остра чернодробна недостатъчност след топлинен удар
България е с най-висока честота на вроден сифилис в ЕС!
Леден остров с размерите на Манхатън се откъсна от гренландски ледник
Археолози: Древните гърци са носили бижута от метеорити
Илън Мъск с мрачна прогноза за спасяването на Starship
Какво ще видим по време на пълното слънчево затъмнение на 12 август 2026 г.
Електромобилите станаха по-евтини от хибридите
Куриоз: Изритана топка по време на мач причини верижна катастрофа (ВИДЕО)
Наблюдаваме частично пълно слънчево затъмнение от България
НСИ показва как се променя официалната статистика с изложба в Морската градина на Варна
Мъж без книжка, опита да избяга от полицаи във Варна
Кадър на деня за 10 август
Руският Върховен съд забрани на антивоенната партия "Яблоко" да участва на парламентарните избори
Ръководителите на UniCredit и Commerzbank са провели първия си разговор за германската банка
Тръмп поиска от Иран да плати компенсация за убити хора във войни, атаки и протести
преди 1 година