Днес е един от двата дни в годината, в които православният календар почита Александър и Александра. Другият им празник е на 23 ноември.
Името Александър означава защитник на мъжете, но също така и защитник, воин на вярата. Това значение води началото си от св. Александър Невски, който е роден през 1220 г. в Русия и е бил княз на Новгородската област.
Историята разказва, че княз Александър защитавал храбро града си от нашествието на шведския крал, като се уповавал на Бога да му помогне в битката. Двете вражески армии се сблъскали при река Нева и с помощта на Бога Александър спечелил битката. Затова го нарекли Александър Невски.
По-късно Александър станал защитник на православната вяра в борбата на руския народ против татарите. Той бил воин както на бойното поле, така и в молитвата и упованието към Бога и по време на своето управление извършил много добри дела за своя народ и за Църквата, пише az-jenata.bg.
Имен ден имат Александър, Александра, Александрина, Александрия, Алекси, Алеко.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)
Конна полиция и кучета митничари на детско изложение в София
Днес ще е слънчево и топло, краткотрайни валежи следобед
Деменцията не е неизбежна съдба, тя е предотвратима
Хламидиална инфекция - до какво може да доведе?
Дракункулоза (болест на гвинейския червей) – едно от последните заболявания, близки до пълна ерадикация
Комарите могат да привикнат към репелентите?!
Разкрити са тайните дневници на бащата на Стивън Хокинг
Испания и ЕС представиха нов квантов суперкомпютър на стойност 10 млн. евро
Поколението Z и AI: Кои професии са защитени от изчезване
Каква ще бъде слънчевата активност през уикенда (30-31 май)
Пари Сен Жермен спечели отново Шампионската лига
Вдигнаха въздушната линейка заради поразен от волтова дъга
Страхотен успех! България е европейски отборен шампион при жените във Варна
82-годишен мъж почина след катастрофа
Шишков: Започва пълна проверка на документацията във Варна от 2023 г. досега
С малко помощ от САЩ все повече кораби преминават през Ормузкия проток
Китай предупреди ЕС да не въвежда нови търговски ограничения
Гърция или Турция – коя от двете предлага по-изгодна почивка това лято?