Двама учители от Мъглиж изработиха макет на Паметника на свободата. За да носи духа на истинския монумент, в него е вграден и камък от връх Шипка. Инициативата цели да държи патриотичния ни дух буден не само на националните ни празници.
Идеята за макета на монумента се ражда от учениците на училището в Тулово, като това става в час по математика.
"Повече от два месеца мислехме как точно да го направим - да може да се сглобява, да се маха при нужда. Седем дни не спахме, за да го сътворим", каза учителят в ОУ "Хр. Смирненски", с. Тулово - Руска Назърова.
Паметникът е в мащаб едно към десет и е висок 3 метра. Тежи 120 кг и съдържа 1500 елемента, подредени на ръка и изрисувани с 6 слоя цветове.
"Отзад е направен с профили, върху тях ламарина, стиропор, фибран, след това няколко слоя боя. Всеки камък се рисува отделно", обясни учителят Младен Чернаков.
Инициативата е подкрепена от община Мъглиж.
"Идеята ми хареса. Община Мъглиж е община с богато историческо и културно наследство", посочи кметът на община Мъглиж Душо Гавазов.
Репликата на паметника е разположена в центъра на подбалканския град, за да напомня на жителите и гостите му за героите, паднали за свободата на България.
Вижте повече в репортажа.
Божков, Левски и моралът
Какво да очакват зодиите след лятното слънцестоене на 21 юни до края на 2026 г.?
Финландия засилва въоръжението на F-35 с нова поръчка на интелигентни бомби
Ходенето по срещи плаши Джейсън Съдейкис
Дентално здраве от детството до зрелостта: Смяната на зъбите – кога е в норма и кога изисква консултация
Психиатрична помощ, ТЕЛК и домашно насилие на фокус в здравното министерство
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
Нови правил в ЕС: Колите вече трябва задължително да имат рециклирани материали
Симона Радева получи 3,6 години затвор за укриването на Семерджиев
За седмица: КАТ написа 30 759 фиша и 3304 акта
Внимание! Volvo забрани на собствениците да зареждат XC40
30 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Трафикът в Ормузкия проток расте, Иран е изнесъл 20 млн. барела петрол за седмица
Илюзорен ли е мирът на Доналд Тръмп в Близкия изток?
България излиза от „сивия списък“ за пране на пари
Консултант: Служителите от по-ниско ниво саботират дигитализацията на бизнеса