Образователният министър честити 24 май: Словото и знанието са в основата на живота

България е част от съвременна Европа чрез своята азбука, подчертава проф. Цоков

24.05.2024 | 07:22 Редактор: Тодор Петров

Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков излезе с приветствие по случай 24 май - Ден на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. 

В изявлението си той казва:

"24 май е най-българският, най-обединяващият ни и най-светъл празник! Защото знанието и писмеността са светлината, която осветява пътя на българите и в най-тъмните и тежките им дни… 24 май е денят на почит към словото, към знанието, към духовността. Защото словото и знанието са в основата на живота. Те са памет, градят моста между минало и бъдеще, свързват поколенията. Те са непреходни."

По думите на проф. Цоков 24 май е денят на светите братя Кирил и Методий и тяхното наследство. Този ден е гордост и радост за всички българи, където и да се намират по света.   

"Защото нашите букви са нашата идентичност и нашият принос за многообразието на европейската култура. Те са българското културно наследство, съхранено от нашата държава от далечни векове до днес. Безусловно България е част от съвременна Европа чрез своята азбука, книжовност, богослужебна традиция и духовен опит.

Силата на книжовността, възпята от Стоян Михайловски, не само не намалява във времето, но и дава истинския смисъл на празника. Стихотворението, превърнато в химн, който на този ден звучи вече над  120 години, изразява по уникален начин историята на българската писменост и жаждата на народа за знание и просвещение.

И днес словото удивлява със способността си да променя света и хората към добро, с мощта си да преодолява времена и разстояния, конфликти и страдания, да обединява и да дава вяра.

Затова и сега се прекланяме  признателно пред тези, които пазят страната ни духовно богата чрез словото и културата – учителите, университетските преподаватели и учените, хората на изкуството и културата", продължава шефът на МОН.

"Напред! Науката е слънце!" е израз на вярата в силата на просвещението и извисяването на духа български. Наше призвание, съдба и отговорност е да пазим, да развиваме и да обогатяваме свещения ни език като хранител на смисли и значения, на светлина и бъднина за нашите деца. 
Защото знанието винаги прави светло бъдещето ни!

Днес българските талантливи млади хора продължават да прославят страната ни във всички области на знанието. Българските учени влизат в челни места на международни класации и движат ключови технологични сектори, а хилядите  български учители все толкова родолюбиво пазят възрожденския дух и предават на поколенията ценността на родния език и мъдростта на познанието. 
Университетите ни съчетават академичното знание с изискванията на новото време, българските семейства издигат образованието като най-висша ценност, за да може да просперира страната ни.  

Словото българско прави България безгранична с близо 400-те български неделни училища в 55 държави, разположени на шест континента, където звучи родната реч, напомняйки ни, че България е навсякъде, където тупти поне едно българско сърце.  

Уважаеми учени и преподаватели, учители и директори, ученици и студенти, писатели, журналисти и поети, хора на културата и пазители на словото,  

Поклон пред всички вас – съвременни просветители и хора на свободното слово! Имайте сили и надежда, за да продължите да предавате на идните поколения своите знания, достойнство и любов към България!

Вие, скъпи ученици и студенти, помнете своя род и език! Гордейте се с нашата история, с нашите азбука и с нашата култура. 

Защото България го заслужава! Честит празник!", завършва словото на проф. Цоков.

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR