Докато депутатите гласуваха промените в Закона за енергетиката, пред сградата на Народното събрание имаше национален протест на работещите в бранша. Стигнаха и до среща с президента.
"Вземат ни работата, искаме си работата", казаха протестиращи.
Президентът Румен Радев посрещна представители на недоволството.
"Когато миналата година парламентът гласува промени в Закона за енергетиката за либерализация на цените за битовите потребители, спомняте си аз наложих вето. Наистина се питам защо трябваше да бъде отложено ветото тогава, а същите хора които отхвърлиха тогава, сега със същите мотиви вкарват решение най-сетне това да се случи с едно сериозно закъснение", обясни държавният глава.
Часовете протестиране пред парламента дадоха резултат и депутатите гласуваха отлагане на либерализацията с година, но това не е достатъчно, според синдикатите.
"Първо, можеше да не се налага да я отлагат, просто да не бяха я въвеждали. Второ, не съм сигурен тази една година дали ще стигне и така ще си работим на парче", посочи президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
"Отлагане на либерализация за хората на регулиран пазар няма. Либерализацията си остава от 2026 г. Не е ясно от 2026 г какви пари ще плащаме", коментира вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов.
След срещата при президента, последва и разговор с премиера Димитър Главчев.
"На подпис сме приели постановление на МС и решение на МС, които бяха за 200 млн. от държавния бюджет, които да влязат в капитала на БЕХ и от там в капитала на "Мариците", обяви премиерът.
Така поне за кратко исканията са удовлетворени.
Вижте повече в репортажа на Анелия Джамбазка.
Снимка: БГНЕС
Рибари от Ахтопол притеснени заради танкера: И плаж няма да има, и риба, и почиващи
Обезщетението за отглеждане на дете до 2 години се повишава на 460 евро
Евгений Кънев: Бюджетът може и да бъде приет силово, но ще има последици
Силен трус разлюля Япония, има предупреждение за цунами
Хранителен режим при атеросклероза
Как влияе на психиката работата от вкъщи?
Инсулинова резистентност и метаболитен синдром – как са свързани?
УМБАЛ „Лозенец“ с безплатни кардиологични прегледи за жени от 15 до 19 декември
Учените са изумени: Кометата 3I/ATLAS носи ключова за живота молекула
Компактна и ярка: Hubble снима блестяща синя галактика
SpaceX ще построи две стартови площадки за Starship на Кейп Канаверал
На 9-10 декември се очакват силни магнитни бури
Хороскоп за 9 декември 2025
Тежка катастрофа със загинал
Мощно земетресение с магнитуд 7,6 разтърси Япония
Второ издание на инициативата "(НЕ) Сам вкъщи" подготвят в Общинския приют за кучета
Осъдиха 56-годишен варненец за държане на голямо количество алкохол без акцизен бандерол
Китайски изтребители прихванаха японски F-15 край Окинава
Рей Далио: Съсредоточаването на капитал не е просто моден израз
BofA прогнозира намаляване на лихвите от Фед до около 3%
Акциите на Broadcom тласкат Nasdaq нагоре*