Земеделските производители да получат близо 700 млн. лв. през декември т.г. е цел, по която Министерството на земеделието и храните работи активно съвместно с Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ). Това стана ясно на днешната среща на премиера акад. Николай Денков с представители на зърнопроизводителите. В разговора участваха също министърът на земеделието и храните Кирил Вътев, изпълнителните директори на ДФЗ и Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) - Георги Тахов и Светлозар Патарински, както и директорът на Агенция "Митници" Павел Тонев, съобщиха от правителствената пресслужба.
Следващата седмица предстои да бъде публикуван индикативният график за всички плащания към земеделските производители до края на годината. Най-голямото плащане, в размер на близо 700 млн. лв., е по интервенцията "Основно подпомагане на доходите за устойчивост“ от Кампания 2023, което замества. Схемата за единно плащане на площ (СЕПП). От понеделник, 6 ноември, всеки кандидатствал за подпомагане по директни плащания за Кампания 2023 ще получи по имейл информация за резултата от мониторинга на площите си.
Стопаните ще могат да се запознаят с резултатите и да преценят дали да подадат възражение в 14-дневен срок чрез Системата за електронно услуги (СЕУ), или да оттеглят парцела си.
В хода на срещата зърнопроизводителите представиха пакет от мерки и предложения, които според тях ще помогнат както организацията, така и начина на работа в сектора. Премиерът акад. Денков приветства конструктивния подход и увери, че правителството е готово да влезе в експертен разговор по всяко едно от предложенията, така че да се изработят най-ефективните решения в дългосрочен план.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев/ Bulgaria ON AIR
Икономист: Когато нашата икономика е неефективна, МРЗ ще е сред най-ниските
Шишков: “Хемус” до Търново ще бъде завършена до края на мандата
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
Роувърът на НАСА откри скъпоценен камък на Марс: Защо това е странно?
Частично лунно затъмнение през август 2026 г. – ще можем ли да го наблюдаваме
Astranis представи нов сателит за наблюдение в геостационарна орбита
Телескопът MOTHRA засне ударни вълни около мъглявината Охлюв
Жулиен Риков преди SENSHI 33: В най-добрата си форма съм, не вярвам в късмета на ринга
Новите електрически влакове на БДЖ тръгнаха от днес
Радев: ВВС да се адаптират към новите технологии, дроновете и AI
Петко Салчев е освободен от длъжността заместник-министър на здравеопазването
Пускат допълни автобуси и тролеи за празника на Варна
„Грийн Иновейшън“ получава финансиране по Horizon Europe за проекта HYPPOS
Румъния разчита на България и вятъра след спирането на АЕЦ „Черна вода“
Първите нови влакове на Škoda в България са в движение от днес
Работната сила в германската автоиндустрия се свива до най-ниското си ниво от над 20 години