Споразумение за справедлив преход ще изготви и подпише правителството със синдикатите до края на месец септември. Документът ще отразява съгласието на кабинета и социалните партньори по отношение на перспективата за въглищните региони.
Във фокуса на споразумението ще бъде искането на синдикатите за създаване на оператор за конверсия на въглищните региони, чиято цел е подготовката на регионите за развитие на нови икономически дейности. Това ще даде повече увереност на хората, че няма да останат без работа и че ще има още една възможност за тях, наред с развитието на индустриален парк, в който се очакват значими инвестиции. Предвижда се финансиране да бъде осигурено по линия на Фонда за справедлив преход. Министерството на енергетиката вече работи по концепция за създаване на оператора, която се очаква да бъде готова до средата на октомври и да бъде консултирана с Европейската комисия.
Изготвянето на генерален план за комплекса "Мини Марица" също е сред темите, които синдикатите настояват да бъде включена в споразумението. Правителството вече работи по въпроса за изготвянето на този план.
"Диалогът със социалните партньори ни помага за изработим качествени документи с грижа за хората", заяви министър-председателят акад. Николай Денков след срещата с представителна група на протестиращите миньори и енергетици, водена от президента на КНСБ Пламен Димитров и президента на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов.
Премиерът изрази увереност, че именно диалогът на кабинета със социалните партньори е ключов за връщането на доверието на хората, което е било загубено назад в годините заради неизпълнени ангажименти и обещания.
Пред медиите синдикатите обявиха още, че ще търсят гаранции за изпълнението на споразумението и от парламента.
Окончателно: бившата полицайка Симона Радева ще лежи 3 г. и 6 м. в затвора
Вадят на светло бизнеса на Мицкоски у нас, следва бойкот на потреблението му
Над 27 000 евро от благотворително бягане бяха събрани за обновяването на Първо УНГ отделение на ИСУЛ
Алергия към слънцето – как се появява и как да се справим с нея?
Хапваме пъпеш за здрави кости и сияйна кожа
Лавандулата подобрява съня, успокоява и има антимикробно действие
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита
В марсиански метеорит откриха камък, какъвто не се среща на Червената планета
ЕКА изстреля нова конфигурация на „Ариана 6“ с рекорден товар
ЕК даде зелена светлина за четвъртото ни искане за плащане по Плана за възстановяване и устойчивост
Затвориха за граждани басейн „Юлиан Русев“ към ПК „Приморски“ във Варна
Започна ежегодният учебен сбор по отбранително-мобилизационна подготовка във Варна
РЗИ: Морето край варненски плаж гъмжи от Ешерихия коли и Чревни ентерококи
Калоян Тончев: Фокусът на финтех компаниите е върху инфраструктурата на утрешните пари
Mercedes търси контрол върху разходите с AI и предоговаряне на условията със синдикатите
ЕК одобри четвъртото плащане за България по Плана за възстановяване и устойчивост
Асоциацията на застрахователите: Сезонна застраховка за мотористите не значи по-ниска цена