Азербайджан е наш ценен партньор. Сътрудничество ни е силно не само в енергетиката, а и в сферите на икономиката, образованието и културата. С тези думи министър-председателят акад. Николай Денков посрещна в Министерския съвет проф. Сахиба Гафарова - председател на Милли Меджлиса на Република Азербайджан.
Акцент на разговора бе откритата през миналата година междусистемна газова връзка Гърция-България. Интерконекторът е от първостепенно значение за диверсификацията на източниците на природен газ както за България, така и за целия регион на Централна и Югоизточна Европа. Чрез него страната ни получава договорените количества азербайджански природен газ в пълен обем.
Премиерът посочи, че България е заинтересована от възможностите за по-широко развитие на двустранните отношения в областта на транспортната свързаност, което би помогнало за улесняване на търговията между Европа и Азия.
Акад. Денков и проф. Гафарова отбелязаха също доброто сътрудничество в образованието. Гостенката сподели впечатленията си от Центъра за азербайджански език и култура към Софийския университет "Св. Климент Охридски", който е посетила по-рано днес. Центърът работи от десетилетие и чрез него много български студенти получават възможност да се запознаят с езика и културата на Азербайджан.
Снимка: МС
Държавата влиза в Discord: Министерството събира идеи за цифрови услуги
Загиналите в Кипър българчета стояли над 3 часа в заключената кола
Жена и дете са в реанимация след катастрофа
Добри са условията за туризъм в планината
Вагинално подмладяване след раждане и в периода на менопаузата
Фитнес и въглехидрати – враг или съюзник?
Често възпалени сливици – кога се стига до операция?
Д-р Йоанна Попова: Излагането на слънце е основният рисков фактор за развитие на малигнен меланом
Сондата „Арасе“ направи голямо разкритие за атмосферата на Земята
Откриха генетична мутация, която може да удължи живота
Калисто: Луната, която може да се превърне в бъдеща база на НАСА
„Изгубеният град“: Може ли подводна планина да разкрие тайната за произхода на живота?
Бивш вътрешен министър дава Демерджиев на Европейската прокуратура
Хванаха извършителите на 6 кражби
Месечен хороскоп за юли 2026
113 пожара са потушени в България за изминалото денонощие
Един загина, а 42-ма пострадаха във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Експерт: Златото ще остане 4100-4200 долара за тройунция до есента – после поскъпва
Цената на петрола се насочва към тримесечен спад*
Morgan Stanley предупреди за пренасищане с петрол и отново понижи прогнозите си за цената му
Русия е пропуснала 15 крайни дати за пълната окупация на Донецка област