Решението на Европейския съд по правата на човека в Страсбург е България да изплати рекордните 1 635 875 евро, плюс всички данъци, които могат да бъдат начислени на царското семейство. Това са парите за обезщетение от нереализираните ползи от дърводобив в горите, които са били обект на реституция, според селскостопански план приет още преди мораториума от 2009 година.
През декември 2009 година с гласовете на ГЕРБ, "Синята коалиция", "Атака" и независимите депутати от РЗС парламентът отнема правото на бившия премиер Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза да се разпореждат със земи и имоти, върнати или дадени им като обезщетение на наследниците на бившите царе Фердинанд I и Борис III.
Гласуван е временен мораториум до изработването на закон, който да разгледа така наречената царска реституция. Такъв закон обаче не е приет и до днес.
"14 години вече абсолютно ненужен мораториум, които отразява един реваншизъм на ГЕРБ и неговия лидер спрямо царя. От една страна царят и сестра му нямаха право нито да ползват, нито да се разпореждат с практически възстановените им имоти преди това, от друга страна те бяха задължени да полагат всички грижи като добри стопани под страх от съдебна отговорност", каза адвокатът на Симеон Сакскобургготски Михаил Екимджиев.
През септември 2021 година съдът в Страсбург приема, че наложеният мораториум противоречи на Европейската конвенция за правата на човека и дава 6 месеца срок на Сакскобургготски и българската държава да постигнат споразумение за царските имоти. Тогава пред България ON AIR той коментира: "Аз не съм осъдил България в този смисъл на думата, а само като европейски гражданин съм се защитил - след 12 години, нещо, което е изцяло несправедливо, защото всеки знае, че един парламент не може да се занимава с едно лице и да налага подобни ограничения - това е въпрос и на един прокурор в краен случай".
В България решението на съда в Страсбург не води до резултат.
"За тези 2,5 години държавата, проявявайки едно нахално противоправно бездействие, отказа да отмени този мораториум, парламентът не намери 5 минути да гласува отпадане на мораториум, въпреки че той не играеше вече никаква юридическа роля. Опитите на г-н Сакскобургготски и Мария Луиза да постигнат някакво приятелско споразумение биваха отклонявани, без изобщо да се стигне до някакво конкретни преговори с конкретни преговори", каза адвокат Екимджиев.
Вижте повече в репортажа на Виктор Борисов.
Снимка: БГНЕС
Янкулов и Дечев за Радев: Истинският тест тепърва предстои
Джо Джонас ще прекара лятото на лодка в Европа
Мощна слънчева буря може да удари Земята тази вечер: Какво казват експертите
Първан Симеонов: Всеки кабинет има грешни стъпки в началото
HIIT тренировки – кога са подходящи и кога не
Кога бременността може да е извънматочна?
Безплатни прегледи във ВМА по повод Световния ден за борба с хипертонията
Стартира национална информационна кампания за превенция на насилието над и сред деца
Космически сблъсък: Ракета на SpaceX ще се разбие в Луната
Гигантски калмар е забелязан край Австралия за първи път от 25 години
Сондите „Вояджър“ записаха зловещи звуци от космоса: Какво може да е това?
Вселената се разкрива: Разчетоха изгубена 2000-годишна звездна карта
21 пияни или дрогирани водач спипа КАТ за ден
Шестима стажант-юристи встъпиха в длъжност в Окръжен съд - Варна
С 2 419 души е намаляло населението на Варненско за година
Черноморският регион трябва да стане реален приоритет на ЕС
Главно добричлии и шуменци са новите варненци
Русия свива прогнозите си за добив на петрол, износът намалява от началото на май
Китай получава по 500 млн. долара на час от износ, подкрепен от АІ
Сенатът на САЩ утвърди Кевин Уорш за член на Управителния съвет на Фед
Кадър на деня за 12 май
преди 3 години