Министър Гечев: Искаме постоянно действащ механизъм, а не затваряне на пазара

Това е коректно и към Украйна, и към България, заяви министърът на земеделието

23.04.2023 | 12:08 Редактор: Вяра Димова
Министър Гечев: Искаме постоянно действащ механизъм, а не затваряне на пазара

Не искаме спиране, искаме по-разумна цялостна политика на ЕС, която да отрегулира аномалиите на пазара. Това е коректно и към Украйна, и към България, и към всички. Ние нарушихме пазара, затова в момента има кризи. Ние не искаме просто затварянето на пазара, ние искаме механизъм.

Това заяви министърът на земеделието Явор Гечев. 

"Искаме механизъм, с който да не наводняваме само източната част на Европа, а когато е пренаситен пазарът тук, то да имаме вътрешноевропейски механизъм, който да преместваме тези количества към по-вътрешни държави, към ЕС. Искаме отваряне на коридори, които да излизат извън Черно море, което в момента е проблемно. Ако в момента не вземем сделки, ако само спираме или отваряме - това не е достатъчно. И догодина пак ще си говорим за същите проблеми", обясни той.

По думите му в България в момента има такива количества продукция, че не може да се вдигнат цените.

"Ако вдигането е 1-2 стотинки на килограм слънчоглед, това едва ли ще се отрази по какъвто и да е начин. Няма никакви условия за вдигане на цената на хляба. Въпросът е, че жътвата идва, а в България има прекомерно големи количества на слънчоглед, на пшеница, на царевица, които ако ние не продадем, ще трябва да хвърлим продукция за няколко милиарда", предупреди министър Гечев, цитиран от БНР.

Той припомни думите си от септември пред Съвета на министрите по земеделие в ЕС - че коридорите на солидарност не действат така, както се очаква. 

"В един момент Полша просто затвори границите. Ние нямахме предварителна информация, въпреки че ден по-рано имахме среща на министрите от 5-те държави - Полша изненада всички. Ако не бяхме реагирали, това означава, че всички коридори, които бяха насочени към Полша, които са количества не по-малки от тези, които идват в Румъния и България, щяха да се пренасочат към България. Списъкът на Полша, на Унгария съдържаше над 30 различни разновидности. Ние  преписахме техните списъци", обясни министър Гечев.

"Искаме постоянно действащ механизъм", категоричен е той.

Снимка: БГНЕС