Членовете на Националния съвет на БСП приеха предложението на лидера на столичните социалисти Иван Таков за общонационална подписка за запазване на Паметника на Съветската армия на мястото му в Княжеската градина в София. По този начин БСП се противопоставя категорично на поредната офанзива за демонтирането и преместването на монумента, подета този път от ГЕРБ.
"След Втората световна война на територията на България има издигнати над 130 паметника на загиналите руски воини и в чест на победата на Съветската армия. Това е израз на признателността на българския народ пред подвига на всеки един войник, оставил костите си за Освобождението на България и Европа от фашизма. Всички ли ще ги съборят?", попита риторично Иван Таков.
Лидера на столичните социалисти добави, че "поругаването и събарянето на монументи, късата памет, изкривяването, подмяната и фалшифицирането на историята завършват винаги по един и същи начин. С изключително много жертви". Той изрази мнение, че война с оръжие не може да бъде спряна, а мир не се постига с поругаване на паметта на жертвите във войните.
"Ако разрушаването на Паметника на Съветската армия в Княжеската градина ще спре войната в Украйна, нека да го разрушат. Големият проблем обаче не е този паметник. Огромната трагедия е, че никой не говори за мир. Единствената тема е войната", добави лидерът на БСП - София.
Министерството на културата: Директорът на Народния театър не е уволнен
ПП-ДБ към Радев: С президента или с конкурента разговаряме?
Какво ви очаква в любовта тази седмица?
Виктор Орбан или Брюксел: На кого унгарците вярват повече?
Старчески петна по кожата – какво представляват и как да се справим с тях?
Щифтово изграждане на зъб – какво представлява и защо е необходимо?
Атеросклерозата – мултисистемно съдово заболяване с неблагоприятни последици
Нов антибиотик срещу полово предавани инфекции одобри FDA
Войната между хора и роботи е точно зад ъгъла, предупреждават експерти
Blue Origin работи по създаването на орбитален център за данни
Част от амазонската тропическа гора вече е частна собственост
На повърхността на луната на Юпитер – Европа, е забелязан гигантски черен „паяк“
Коледен автобус радва жителите на Варна
Спецакция във Варна срещу наркотиците, двама са задържани
Сачева сама на консултации при Радев: Борисов знае кога е време за мъже и кога - за жени
Отиде си един от най- големите художници на Варна - Владимир Иванов
Административният съд – Варна е спасил 10 дръвчета рецеклирайки хартия
Продажбите на дребно в Китай се забавиха до най-слабия темп извън периода на Covid-19
Южнокорейският Kospi поведе спадовете в Азиатско-Тихоокеанския регион
Правителството в оставка разглежда вариант за удължителен бюджет
Доверието сред големите японски производители скочи до 4-годишен връх
преди 2 години