"Необходими са решителни, колективни усилия на световната общност за справяне с нарастващата несигурност в доставките на храни". Това заяви днес президентът Румен Радев по време на международната конференция по случай откриването на хуманитарната програма "Зърно от Украйна".
Във форума участваха присъствено или чрез видеоконферентни връзки генералният секретар на ООН Антонио Гутериш, председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, държавни и правителствени ръководители на страните от ЕС и други държави, както и представители на международни организации.
Във видео изявлението си по време на конференцията българският държавен глава отбеляза негативните последици за глобалната продоволствена сигурност, настъпили в резултат на войната на Русия срещу Украйна: ограничено селскостопанско производство, прекъснати и затруднени вериги на доставки и търговия с храни, недостиг и драстични скокове на цените на ключови хранителни стоки и торове в световен мащаб.
"Доставката на храни е колективна отговорност на страните и световната общност, а посрещането на неотложните нужди на най-засегнатите трябва да върви ръка за ръка с търсенето на устойчиви дългосрочни решения", посочи Румен Радев.
Държавният глава открои усилията на служебния кабинет, който през последните месеци успя да осигури транспортирането на повече от двеста хиляди тона зърно от Украйна през река Дунав. "България остава силно ангажирана да продължи тази транспортна дейност", посочи президентът.
България приветства подкрепяната от ООН инициатива за улесняване на износа на украински селскостопански продукти през Черно море, както и стартиращата днес инициатива "Зърно от Украйна", които имат за цел да смекчат последиците от продоволствената криза за най-уязвимите и засегнати страни в света.
"От решаващо значение е да се поддържа ролята на Украйна като ключов фактор, допринасящ за глобалната продоволствена сигурност", подчерта президентът Радев.
Държавният глава подчерта също така, че като приятел и партньор на Украйна, в която живее значителна българска етническа общност, България ще продължи да подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Украйна и правото ѝ да се развива като свободна и независима държава.
Участниците в международната конференция приеха Съвместна декларация.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Васил Божков проговори за исканите милиони от Левски
Дрогиран рани 22-годишен при скандал пред игрална зала в Сандански
Отговор до Шишков: Модернизацията на лифта до Мальовица е с всички законни разрешителни
Критик на режима в Русия остава спорна фигура в емиграцията
Ето колко крачки трябва да правим на ден, за да сме здрави
Хранителни интоксикации - как да ги разпознаем?
Над 27 000 евро от благотворително бягане бяха събрани за обновяването на Първо УНГ отделение на ИСУЛ
Алергия към слънцето – как се появява и как да се справим с нея?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита
Оставиха Стоян Колев в ареста
Обсъдиха Годишния план за социалните услуги във Варна за 2027 г.
Наградиха призьорите в турнира по водно спасяване
Уволненият шеф на кадастъра във Варна жали освобождаването си в съда
Дронове удариха два кораба в Черно море
Русия продаде дял във водеща компания за добив на злато за 1,3 млрд. долара
В. Христакиева: Все повече работодатели инвестират в екипите си с грижа за психичното здраве
Иран намекна, че може да започне да таксува корабите, минаващи през Ормузкия проток
Завършването на Националната детска болница може да се отложи за 2035 г.