Сериозни промени по избирането и отстраняването на главния прокурор
Внасят промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт
18.11.2022 • 13:37
Редактор: Тодор Петров
Сериозни промени по избирането и отстраняването на главния прокурор
Главният прокурор да бъде избиран, временно отстраняван от длъжност и предсрочно освобождаван не със 17, а с 13 гласа от Пленума на Висшия съдебен съвет.
Това предвижда обновеният пакет от промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, с част от които се предвижда въвеждане на механизъм за разследване на главния прокурор. Новината съобщиха министърът на правосъдието Крум Зарков и неговият заместник Емил Дечев.
След становище на Венецианската комисия се предвижда изборът на председател на Върховния касационен съд и Върховния административен съд да става с 13 гласа от членовете на Пленума на ВСС. Съдебната квота в Съвета - това са съдиите, избрани от съдии - в мнозинството си трябва да гласува за същия кандидат, иначе избор няма.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев (Bulgaria ON AIR)