Идва краят на дългото обикаляне с линейки по болниците до намирането на свободно място за прием на пациент. Това обещаха властите при обявяването на системата за връзка между Спешната помощ и лечебните заведения, която трябва да заработи още от другата седмица.
Системата е разработвана през последните два месеца и ще гарантира възможността за най-бързо придвижване на пациента до съответната болница.
"Ще достави възможност болниците да разполагат с електронен формат на заетостта. Постоянно, по всяко време да следят помежду си свободните легла и заетостта на отделните клиники, като същата възможност ще имат и от Спешната помощ. Целта е след като заработи да не се стига до откази от хоспитализация", заяви здравният министър д-р Асен Меджидиев.
"Целта на системата е да предотврати загубата на ценни минути и ценни секунди, с цел опазване на здравето и живота на всички пациенти и нуждаещи се. Всяка линейка е снабдена с таблет, а от болничните заведения ще актуализират постоянно информацията за свободните легла", уточни министърът на електронното управление Георги Тодоров.
"Съобразно травмата или медицинското състояние на пациента, екипът в линейката избира в кое медицинско заведение да го откара, съответно то ще получи информация, че пътува натам", допълни изпълнителният директор на "Информационно обслужване" АД - Ивайло Филипов.
При неспазване на навременно актуализиране на данните ще има санкции.
Вижте повече в репортажа на Анелия Георгиева.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
3 храни, които да не ядете след изтичането на срока на годност
Не взимайте решения в жегата, ще сгрешите!
Младите ги е страх да пораснат, все повече
Знаете ли това за човешкия мозък?
Рубеола – ваксинацията остава най-добрата защита
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Израел и Ливан сключиха споразумение за прекратяване на военните действия
Зеленски: През седмицата Русия е атакувала Украйна с 1400 дрона и 1500 управляеми авиобомби
Кадър на деня за 27 юни
Защо златото губи стойност, докато инфлацията се ускорява?