"Служебното правителство не купува самолети. То събира оферти, които ще представи в Народното събрание, за да бъде взето информирано решение относно бъдещето на изтребителната авиация на България". Това коментира министърът на отбраната Димитър Стоянов.
"Полагаме невероятни усилия, за да добием 6+2 двигателя от Полша. Разговорите са в напреднал етап, но все още окончателно решение няма", каза министърът на отбраната. Той поясни, че тези двигатели ще могат да бъдат използвани от изтребителната авиация до края на 2023 г. Това налага да бъдат отправени запитвания към 4 държави - Швеция, Франция, САЩ и Израел, за предоставяне на оферти за придобиване на самолети. Към момента са получени отговори от Швеция и Франция, а от другите две страни се очакват.
Министърът на отбраната припомни процедурата за доставка на техника над 100 млн. лв., регламентирана в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. Той подчерта, че офертите ще бъдат анализирани и ще бъде внесен проект за инвестиционен разход в Народното събрание, което трябва да вземе решението за закупуване на бойни самолети, съобщиха от Министерството на отбраната."Държа да се знае, че преговорите за закупуване на вторите осем F-16 бяха проведени от редовното правителство. Това, което ние направихме, е да подготвим проект за инвестиционен разход, който е одобрен от Министерския съвет за внасянето в Народното събрание", коментира министър Стоянов. Той съобщи, че офертата на САЩ за придобиването на още осем изтребителя F-16, която беше със срок до 1 ноември 2022 г., е удължена до 15 декември. Министърът припомни, че според Стратегическия преглед на отбраната от 2018 г.-2019 г. България трябва да има две ескадрили с бойна авиация, така че няма отклоняване от параметрите и експертизата, която Министерството на отбраната е определило.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
„Да, България“: Новият бюджет продължава да води към катастрофа
Учителят Тео: От всеки средноинтелигентен човек може да се направи професор
"Наполетано, или под нивото на очите" - пиеса за хората, които биват подминавани
Хороскоп за седмицата – какво да очаква всяка зодия
УМБАЛ „Лозенец“ с безплатни кардиологични прегледи за жени от 15 до 19 декември
Зъбен абсцес – нелекуването му води до опасни последствия!
114 мъже бяха прегледани безплатно за рак на простатата и тумор на тестисите през октомври и ноември в ИСУЛ
Нов флуоресцентен сензор за ДНК увреждания – пробив в изследванията на рак и стареене
Компактна и ярка: Hubble снима блестяща синя галактика
SpaceX ще построи две стартови площадки за Starship на Кейп Канаверал
На 9-10 декември се очакват силни магнитни бури
Суперкомпютри създават най-пълния модел на акреция на черни дупки
Илияна Йотова: Шестият вот на недоверие ще бъде различен
Части от Виница и Каменар остават без вода днес
България пита Турция за навлизането на кораб KAIROS в български води
Трагедия край София: 17-годишен падна с кола в язовир и се дави
Украйна посочи най-проблематичният въпрос от преговорите за мир
Работодатели и синдикати одобриха преправения проектобюджет 2026
Германското индустриално производство бележи ръст, подкрепяйки икономическото възстановяване
Pegasus купува най-големия чешки авиопревозвач Smartwings
Продажбите на нови автомобили в Китай се свиват за втори пореден месец през ноември