Античният керамичен център в Павликени демонстрира тайната на занаятчийството

Опитни майстори показаха работа с грънчарско колело, украса на керамика, ковачество, монетосечене и други занаяти

04.09.2022 | 14:30 Редактор: Ирена Бакърджиева

Фестивалът "Древна балканска земя" събра в Павликени десетки жители и гости на града след тригодишно прекъсване заради пандемията от Ковид-19. В демонстрациите в Античния керамичен център се включиха занаятчии от цяла България.

За четвърта година Античният керамичен център в Павликени приема занаятчии от цялата страна, които демонстрират работа с грънчарско колело и украса на керамични съдове, ковачество, монетосечене, работа с кожа и изработка на бижута. Античният керамичен център в Павликени е един от най-добре запазените производствени центрове за антична керамика в Югоизточна Европа.

"Днес ще представя една фиала със сцени от Херкулес, занаятът не е лесен, труден е. Трябва да знаеш кога един метал е готов за коване и не всеки може да кове. Ръчно изкованите съдове са търсени, но от хора, които могат да оценят един кован съд от един съд, който е щанца", заяви ковачът Веселин Игнатов.

"Интересното при керамичния център е, че той не е просто един археологически обект с едни разкрити зидове, има над 51 керамични пещи", твърди директорът на историческия музей в Павликени Елена Христова.

"Отдолу под това колело има една шайба, която е много по-голяма и тежка, за да може, когато я ритнеш с крак, да има добра инерция. Всъщност това е първообраза на грънчарското колело. Самият занаят е интересен, но в последните години много малко хора се занимават с него. Майстори, които работят на грънчарско колело, керамици, които изработват такива съдове, каквото и да правим, се прави лимитирана серия, едно, две, пет или десет. Едно е да знаеш, че имаш вкъщи нещо, което се е повторило десет пъти, друго е да си купиш нещо, което е милиардни бройки", смята керамикът Венелин Петров. 

Организаторите бяха помислили и за най-малките, които трябваше да откриват керамични фрагменти в пясъчник, а археолог от музея им проведе беседа за античната керамика.

Вижте повече в репортажа на Димитър Върбанов.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК